Eurowybory 2024. Lech Wałęsa będzie głosował w Opolu

“Tym razem los prowadzi na głosowanie w inne urocze miejsce”. Taki wpis były prezydent zamieścił na swoim profilu w serwisie Facebooku. Wiadomo też, w którym lokalu Lech Wałęsa odda głos.

Polskie wybory do Parlamentu Europejskiego już 9 czerwca. W całej Unii Europejskiej osoby uprawnione do głosowania wybiorą 720 przedstawicieli. W Polsce będzie to 53 europosłów. Co istotne, w Polsce w wyborach do Parlamentu Europejskiego do poszczególnych okręgów wyborczych nie ma przypisanej konkretnej liczby mandatów. Liczba jest zależna od frekwencji, która zostanie zanotowana w poszczególnych okręgach wyborczych. Im wyższa w danym okręgu, tym więcej mandatów do niego przynależy. W konsekwencji liczbę mandatów poszczególnych województw poznajemy dopiero po zakończeniu głosowania.

Pierwszy wybrany w demokratycznych wyborach prezydent po 1989 roku pochwalił się także, w którym lokalu w Stolicy Polskiej Piosenki odda głos. Na zdjęciu dołączonym do wpisu na Facebooku Lecha Wałęsy widać dokument, potwierdzający zmianę miejsca głosowania. Wynika z niego, że były legendarny przywódca „Solidarności” zagłosuje w Opolu, a konkretnie w piątym obwodzie do głosowania przy ul. Cmentarnej 7.

W 2010 roku Lech Wałęsa uzyskał tytułu Honorowego Obywatela Miasta Opola, rok później Uniwersytet Opolski przyznał byłemu prezydentowi tytuł honoris causa.

 

Fot. Fundacja Instytut Lecha Wałęsy

Najnowsze artykuły