Festiwal Książki Opole 2022 zainaugurowany
Największe wydarzenie literackie na Opolszczyźnie wystartowało i potrwa od 3 do 5 czerwca. Organizatorzy zapraszają wszystkich miłośników literatury na targi książki, spotkania autorskie oraz koncerty.
Miasteczko literackie
W ramach tego wydarzenia Plac Wolności i zielony park, tak jak w latach poprzednich, zamieni się w tętniące życiem Miasteczko Literackie. Festiwal doczekał się już bowiem szóstej edycji i od 2016 roku pokazuje mieszkańcom Opola oraz przybyłym gościom, że warto czytać, pisać i tworzyć. Łącznie we wszystkich edycjach udział wzięło kilkadziesiąt tysięcy osób, miało miejsce blisko 300 spotkań autorskich, a do Opola przyjechało ponad 300 wydawnictw. I tym razem Na plenerze wydawniczym, w których udział biorą największe polskie wydawnictwa, zaprezentowane zostaną nowości i premiery książkowe.
Najlepsi z najlepszych
Na plenerowej scenie szóstego festiwalu książki będziemy gościć takich autorów jak: Katarzyna Grochola, Agnieszka Maciąg, Ewa Woydyłło-Osiatyńska, Piotr Zychowicz, Katarzyna Bonda ze swoją najnowszą powieścią „Balwierz”, Marcin Meller jako debiutant powieściowy z „Czerwoną ziemią”, Maciej Siembieda, Piotr Szmidt znany jako raper Ten Typ Mes i wielu innych.
Nie zabraknie opolanina, Remigiusza Mroza, do którego ustawiają się tłumy czytelników po autograf. Oprócz tego Michał Listkiewicz opowie o świecie piłki nożnej, Anna Ficner-Ogonowska o szczęściu i miłości, Konrad Piasecki o dziennikarskich zmaganiach, a Katarzyna Błażejewska-Stuhr o zdrowiu i urodzie.
Książki i muzyka
Tegoroczny festiwal to również koncerty: Waglewski & Pospieszalski – duet zespołu Voo Voo oraz Eskaubei i Tomek Nowak Quartet Mr. Krime – band regularnie łączący ze sobą świat jazzu i hip hopu. Dodatkowo w tym roku festiwal zaskoczy nas dawką śmiechu w postaci Stand-Up’u Tomasza Jachimka.
W Miejskiej Bibliotece Publicznej na ul. Minorytów 4 zorganizowane zostaną warsztaty, spotkania i rozmowy krążące wokół książki i literatury, m.in. „Samowydawcy, czyli self publishing w Polsce”, „Kobiety współcześnie piszące. Co motywuje ich wyobraźnię?”, warsztaty z pisania scenariuszy filmowych, „Jak zmienić gryzmoły z szuflady” czy „Branża wydawnicza w dobie wojny, współpraca polsko-ukraińska”. Nie zabraknie atrakcji dla dzieci, w tym poranków dziecięcych, m.in. z Felusiem i Guciem, Kicią Kocią i Ciocią Jadzią.
Targi książki cieszą się również ogromnym zainteresowaniem wśród największych polskich wydawnictw, które w rekordowej liczbie 80 wezmą udział w opolskiej imprezie. Warto zatem pierwszy weekend czerwca spędzić w Opolu w poszukiwaniu nowości wydawniczych i ulubionych autorów.