Festiwal „Miedzianka Po Drodze” w Opolu

Po przerwie spowodowanej sytuacją pandemiczą powraca literacki festiwal Miedzianka, aczkolwiek w zmienionej formule. Zyska na tym jednak m. in. nasze miasto, które będzie gospodarzem jednego z „etapów”.

W tym roku będzie to bowiem swoistego rodzaju impreza objazdowa, a w ostatni dzień sierpnia obowiązki gospodarza wypełni właśnie Opole. Wówczas to na placu Wolności obok MBP odbędą się spotkania autorskie, warsztaty ekologiczne, lekcja poezji, warsztaty dla dzieci, koncert a także wieczorne wydarzenie plenerowe: Latarnicy i Latarniczki czyli goście festiwalowi czytać będą publiczności, a wszystko w wieczornej scenerii z lampionami.

Festiwal podążając przez Polskę będzie opowiadał o najciekawszych i nieoczywistych zakątkach miast, które odwiedzi. Trasą festiwalową będzie podążała ekipa krajoznawców z dronami, kamerami i doświadczeniem w social mediach, którzy w miarę posuwania się festiwalowego konwoju będą opowiadać co widzą po drodze.

Zawita do nas także objazdowa księgarnia a wśród gości przewidziano takie osobistości jak m. in.: Mariusz Szczygieł, Filip Springer, Julia Fiedorczuk, Michał Nogaś, Barbara Kalicka, Jarosław Mikołajewski. Zaplanowano także wieczorny koncert Michała Zygmunta, który jest muzykiem, kompozytorem oraz łowcą dźwięków.

Warto tu odnotować, iż Festiwal Miedzianka jest inicjatywą Fundacji Instytutu Reportażu, którego prezesem jest Mariusz Szczygieł, a wśród założycieli i zaangażowanych osób jest m. in.: Hanna Krall, Filip Springer czy Wojciech Tochman. Od 2017 roku Filip Springer przygotowywał imprezę w dawnym mieście na Dolnym Śląsku, które zniknęło z powierzchni ziemi i zostało opisane w jego książce reportażowej „Miedzianka. Historia znikania”. Co roku do gminy Janowice, ściągali czytelnicy spragnieni spotkań z literaturą faktu w otoczeniu pięknej przyrody.

Teraz zdecydowano, że to nie publiczność będzie musiała przyjechać do Miedzianki, a Miedzianka przyjedzie do publiczności. Festiwal w nowej formie trwać będzie dłużej.  Tak czy inaczej zagości również w Miedziance, Nysie, Złotym Stoku, Gliwicach, Pleszewie i Sierosławiu.