Festiwal „Miedzianka Po Drodze” w Opolu

Po przerwie spowodowanej pandemią powraca literacki festiwal Miedzianka. Aczkolwiek w zmienionej formule, na czym zyska m. in. nasze miasto, które 31 sierpnia będzie gospodarzem jednego z dni tej ogólnopolskiej już imprezy.

– Festiwal ten całkowicie zmienił swoją konwencję, bo dotychczas odbywał się w miejscowości Miedzianka w powicie karkonoskim i był wydarzeniem poświęconym głównie reportażowi. W okresie pandemii organizatorzy zdecydowali jednak, że przybiorą formułę wędrowną i odwiedzą kilka lokalizacji. Wszystko zacznie się tam gdzie dotychczas, ale potem „festiwalowa kolumna” wyruszy w Polskę, a na jej trasie w tym roku znalazło się również Opole – wyjaśnia Magdalena Matyjaszek Naczelnik Wydziału Kultury, Turystyki i Współpracy Zagranicznej zapraszając wszystkich mieszkańców w ostatni dzień wakacji na Plac Wolności.

Wówczas to obok MBP odbędą się spotkania autorskie, warsztaty ekologiczne, lekcja poezji, warsztaty dla dzieci, koncert, a także wieczorne wydarzenie plenerowe: Latarnicy i Latarniczki podczas którego goście festiwalowi czytać będą publiczności, a wszystko w wieczornej scenerii z lampionami.

Zawita do nas także objazdowa księgarnia a wśród jej przedstawicieli przewidziano takie osobistości jak m. in.: Mariusz Szczygieł, Filip Springer, Julia Fiedorczuk, Michał Nogaś, Barbara Kalicka, Jarosław Mikołajewski. Zaplanowano także wieczorny koncert Michała Zygmunta, który jest muzykiem, kompozytorem oraz łowcą dźwięków. Przewidziano również lekcję poezji z krakowskim poetą Wojciechem Bonowiczem.

Tak czy inaczej festiwal podążając przez Polskę będzie opowiadał o najciekawszych i nieoczywistych zakątkach miast, które odwiedzi. Trasą będzie podążała ekipa krajoznawców z dronami, kamerami i doświadczeniem w social mediach, którzy w miarę posuwania się festiwalowego konwoju będą opowiadać co widzą po drodze. Wszyscy oni zagoszczą również w takich miejscowościach jak Nysa, Złoty Stok, Gliwice, Pleszew i Sierosław.

Warto tu odnotować, iż Festiwal Miedzianka jest inicjatywą Fundacji Instytutu Reportażu, którego prezesem jest Mariusz Szczygieł, a wśród założycieli i zaangażowanych osób jest m. in.: Hanna Krall, Filip Springer czy Wojciech Tochman.

Najnowsze artykuły