Festiwal sztuki w Nowej Wsi Królewskiej. Szykuje się niedzielny spacer przyrodniczy

Galeria Sztuki Współczesnej w Opolu co roku organizuje kilkumiesięczny festiwal sztuki, historii oraz natury, który lokuje w wybranej dzielnicy miasta, by zbliżać sztukę do ludzi –  a tym samym ludzi do sztuki współczesnej. W tym roku mieszkańcy od maja do października będą mieli okazję poznawać Nową Wieś Królewską.

– My cyklicznie już czwarty rok z rzędu robimy takie działanie poza Galerią, które roboczo nazywamy festiwalem dzielnic, bo to dotyczy za każdym razem innego miejsca w Opolu. To jest wyjście Galerii poza mury, żeby móc zbliżyć się do mieszkanek i mieszkańców, bo nie każdy do nas przyjdzie. Chcemy w ten sposób pokazać, że to co robimy, nie jest jakieś elitarne – wyjaśnia Joanna Filipczyk, dyrektorka GSW w Opolu.

W programie festiwalu na każdy miesiąc zaplanowano wiele wydarzeń, które mają charakter integrujący oraz aktywizujący mieszkańców. Do października br. odbędą się m.in.: warsztaty, letnie pikniki ze sztuką, spacery po terenach zielonych oraz szlakiem wiejsko-przemysłowej architektury miejsca czy rezydencje artystyczne, których efektem będzie pokaz sztuki współczesnej na terenie dzielnicy. Kuratorką Festiwalu jest Agnieszka Dela-Kropiowska z GSW w Opolu.

Inauguracja festiwalu miała miejsce w ubiegłą niedzielę (12.05). – Pierwszy spacer inauguracyjny już się odbył. I okazało się, że dla osób spoza dzielnicy Nowa Wieś Królewska jest nieznana. Zobaczyliśmy różne miejsca, które mieszkańcy Opola widzieli po raz pierwszy m.in. Izbę Regionalną – dodaje Filipczyk.

Najbliższym wydarzeniem zaplanowanym w ramach festiwalu jest niedzielny (19.05) spacer przyrodniczy. Przewodniczką będzie Anita Dmitruczuk, która jest dziennikarką specjalizującą się  w zagadnieniach dotyczących klimatu i ekologii.

Teraz będziemy się przyglądać naturze. Myślę, że nie każdy wie, że Nowa Wieś Królewska jest bardzo cenna przyrodniczo. Zaczynamy spacer o godz. 15.00 sprzed placu Kościelnego, kierując się w stronę użytku ekologicznego. Anita opowie nam o tym, co żyje na łąkach, co jak wygląda, jak można rozpoznać ślady zwierząt, jakie rosną tam ciekawe rośliny? Skupimy się całkowicie na świecie flory i fauny – podsumowuje Joanna Filipczyk.

A kolejnym wydarzeniem przewidzianym w ramach festiwalu, będzie spacer z Bogną Szafraniec szlakiem cementowni na terenie dzielnicy, który odbędzie się 29 maja br.

Najnowsze artykuły