Głusi z Opola świętują [GALERIA]
W ostatnią niedzielę września obchodzono Międzynarodowy Dzień Głuchych i języka migowego. Jednak opolanie świętują dziś.
Święto uchwaliła Światowa Federacja Głuchych w 1958 r. Celem święta jest zwrócenie uwagi na problemy, prawa, obawy i osiągnięcia osób niesłyszących. Na świecie jest około 70 milionów osób głuchych. Niestety prawie 80% z nich mieszka w krajach rozwijających się i nie może liczyć na odpowiednie warunki do rozwoju. Właściwa edukacja i wsparcie osób głuchych to kluczowy element, który warunkuje przyszłość osób borykającej się z tą niepełnosprawnością.
Wiele wybitnych postaci na przestrzeni wieków udowodniło, że ludzi głuchych lub niedosłyszących istotnie niewiele ogranicza. Do tego grona należą m.in. Francisco Goya, Thomas Edison czy wybitny kompozytor Ludwig van Beethoven.
Według szacunkowych danych liczba osób głuchych w Polsce to około pół miliona. Jako samorząd musimy prowadzić dialog oraz podejmować działania, które osobom niesłyszącym zagwarantują swobodny dostęp do dóbr i usług oraz umożliwią udział w życiu społecznym oraz publicznym.
Dlatego obchody Dnia Głuchych w Opolu są wyjątkowe. Z tej okazji głusi zwiedzali dziś m.in. Ratusz. Nie tylko miejsca na co dzień dostępne jak sala im. Karola Musioła, ale też gabinety prezydenta, przewodniczącego Rady Miasta, podziemia czy wieżę, która dla opolan otwarta zostanie ponownie wiosną.