Grillujmy zgodnie z prawem. Warto znać przepisy w tej kwestii

Urlop, weekend, piękna pogoda, to idealne warunki na zorganizowanie grilla wraz z rodziną czy znajomymi. Wielu z nas wybiera do tego ogródki działkowe czy przydomowe podwórza. Warto więc znać przepisy, które ściśle określają nasze zachowanie w takich sytuacjach.

Myślmy nie tylko o sobie i własnych potrzebach. Zdarza się bowiem, iż w trakcie takich spotkań uczestnicy zapominają o sąsiadach czy osobach w najbliższym otoczeniu. Grill wówczas, w połączeniu z napojami alkoholowymi, przybiera formę głośnej imprezy, a to już tylko krok od policyjnej interwencji. Przypomnijmy zatem najważniejsze przepisy, które obowiązują w takich sytuacjach:

Art. 51 KW – zakłócanie spokoju lub porządku publicznego: z tym wykroczeniem mamy do czynienia w przypadku, kiedy głośno rozmawiamy, śpiewamy, słuchamy muzyki oraz inne zachowania, które powodują nasze głośne zachowanie.

Art. 140 KW – nieobyczajny wybryk: artykuł ten określa nam zachowania, które mogą siać zgorszenie w miejscu publicznym. Takie zachowania to np.; rozebranie się z odzieży wierzchniej (najczęściej koszulki czy też spodenek), załatwianie swoich potrzeb fizjologicznych w miejscach do tego nie przygotowanych, zataczanie się i przewracanie, spanie na ławce czy chodniku oraz szereg innych zachowań powodujących naruszenie dobrych obyczajów, które w następstwie wywołują zgorszenie publiczne.

Art. 141 KW – nieobyczajne ogłoszenie, napis, rysunek: głównie mamy tutaj na myśli używanie słów powszechnie uważanych za wulgarne czy umieszczanie napisów czy rysunków w miejscach do tego nie przygotowanych.

Najnowsze artykuły