GSW: W czasie Dni Opola wstęp bezpłatny

W czasie trwania Dni Opola na wszystkie aktywności  w Galerii Sztuki Współczesnej wstęp jest bezpłatny.

Artystyczne salony w Opolu są obecne już od ponad 60 lat. Pierwsze zbiorowe wystawy artystów środowiska opolskiego, na której dokonywano przeglądu bieżącej twórczości, zagościły w naszym mieście już w roku 1955, kiedy tylko utworzono tu oddział Związku Polskich Artystów Plastyków. Bodaj w 1960 roku, czyli pięć lat później, po raz pierwszy wystawę taką nazwano w Opolu „salonem”. Nazwa nawiązywała w oczywisty sposób do zachodnioeuropejskiej tradycji, w której najsłynniejsze były salony paryskie – pokazy organizowane pod patronatem królewskim już od XVII wieku.

Najpierw urządzano w Opolu Salon Jesienny. Ten pierwszy, z roku 1960, otwarto zresztą wcale nie jesienią, ale 22 grudnia, a największą jego rewelacją były spawane rzeźby 39-letniego wówczas Mariana Nowaka. W 1969 roku po raz pierwszy zorganizowano w jednym roku dwa przeglądy: Salon Wiosenny w maju i Salon Jesienny w listopadzie. W późniejszych latach salony opolskie bywały wiosenne lub jesienne, raczej z przewagą tych ostatnich.

W roku 2021 nastąpił powrót do Salonu Wiosennego. A że wiosna sprzyja świeżości, zmieniła się znacząco salonowa formuła. Po raz pierwszy w wystawie mogli wziąć udział artyści spoza Związku Polskich Artystów Plastyków. Jednak, o ile dotychczas artystki i artyści po prostu prezentowali przyniesione obiekty na wystawie, o tyle w tym roku zastosowano procedurę wstępnej selekcji prac przeznaczonych do prezentacji. W ten sposób spośród 95 propozycji niezależne jury, nieznające opolskiego środowiska artystycznego, wyłoniło prace 67 artystek i artystów, które znalazły się na salonie. Tak liczna reprezentacja wymusiła zmianę formuły pokazywania opolskiej sztuki – wystawa znajduje się równolegle w dwóch miejscach: w Galerii Sztuki Współczesnej przy placu Teatralnym i w galerii Pierwsze Piętro ZPAP przy ul. Krakowskiej 1. W tej drugiej lokalizacji, tuż przy opolskim Rynku, wbrew nazwie galerii, zajmuje aż dwa piętra.

Charakterystyczna dla tego typu wystaw jest ogromna rozpiętość postaw i technik. Na wystawie znajdziemy więc zarówno tradycyjne malarstwo – olejne czy akrylowe, realistyczne i abstrakcyjne, jak i prace zaliczane do tzw. „nowych mediów”. A pomiędzy tym – kompozycje ceramiczne, grafiki, rzeźby czy mocno obecna w tym roku fotografia. Dzięki temu każdy znajdzie tu coś dla siebie.

 

DNI FINISAŻOWE Salonu Wiosennego w ramach Dni Opola:

poniedziałek 21.06.2021 – środa 23.06.2021

Wystawa czynna od 12.00 do 20.00

 

Salon Wiosenny to konkursowy przegląd opolskiego środowiska plastycznego, w tym roku do udziału w wystawie zakwalifikowano 67 uczestników, których prace eksponowane są w dwóch miejscach:

Galeria Sztuki Współczesnej – pl. Teatralny 12 (GSW)

galeria Pierwsze Piętro ZPAP – ul. Krakowska 1, wejście od ul. Św. Wojciecha

w godzinach 12.00-20.00

 

wydarzenia dni finisażowych:

 poniedziałek, 21.06. 2021

18.00

oprowadzanie kuratorskie po Salonie Wiosennym

oprowadza Joanna Filipczyk

GSW → galeria Pierwsze Piętro ZPAP

 

wtorek, 22.06. 2021

17.00

oprowadzanie po Salonie Wiosennym w języku angielskim (towarzyszy konferencji Nice To Meet You)

oprowadza Natalia Krawczyk

GSW → galeria Pierwsze Piętro ZPAP

transmisja na FB @gswopole

 

18.00

Oprowadzanie kuratorskie po Salonie Wiosennym

oprowadza Andrzej Sznejweis

galeria Pierwsze Piętro ZPAP → GSW

 

środa, 23.06.2021 – ostatni dzień prezentacji wystawy

18.00

Salon w Opolu – którędy dalej?

otwarta debata finisażowa offline z udziałem przedstawicielek i przedstawicieli opolskiego środowiska artystycznego oraz publiczności

GSW, // transmisja na FB @gswopole

 

 

Dariusz Król

Znawca futbolu, pomysłodawca i były redaktor naczelny ogólnopolskiego tygodnika „Tylko piłka”. W przeszłości także dziennikarz tygodnika i dziennika Gazeta Opolska (m.in. kierownik działu sportowego). Obecnie redaktor magazynu „Opole i kropka” i Czasu na Opole, w których zajmuje się głównie tematami z życia miasta, historią i sportem.

Najnowsze artykuły