Muzyczne gwiazdy na wyciągnięcie ręki

Opole Songwriters Festival stanowi świetną alternatywę dla dużych, plenerowych festiwali. Organizatorzy stawiają na bliski kontakt z artystami i muzykę. Nie zamykają się na żaden gatunek i nurt muzyczny. Przed nami już 8. edycja, która odbędzie się w naszym mieście 6. i 7. września w Narodowym Centrum Polskiej Piosenki.

Kortez stąd ma korzenie

To na Opole Songwriters Festival w małej klubokawiarni debiutował Kortez. Chłopaki z Warhaus i zjawiskowa Sylvie Kreusch dali niezapomniane show, a Neil Halstead ze Slowdive zagrał swoje najbardziej znane piosenki w kameralnej oprawie. Teraz na wyciągnięcie ręki będzie Courtney Barnett – znakomita australijska songwriterka, która występuje tego lata na największych festiwalach muzycznych w Europie (Primavera, Lollapalooza). Uwaga – ilość biletów mocno limitowana.

Oko w oko z Courtney Barnett

– Przed nami przełomowa, ósma edycja Opole Songwriters Festival. Wszystko za sprawą Courtney Barnett – nominowanej do nagrody Grammy, światowej sławy artystki, która zagra po raz pierwszy w Polsce właśnie w Opolu! – cieszy się dyrektor festiwalu Roman Szczepanek. – Artystka koncertuje regularnie na największych festiwalach plenerowych dla wielotysięcznej publiczności, u nas zaś będzie można ją zobaczyć na wyciągnięcie ręki, w sali na 500 osób! Jej przyjazd do Opola to wydarzenie bez precedensu. Na festiwalu wystąpi również powracający po 14 latach przerwy na polski rynek muzyczny Lech Janerka – twórca kultowy, jeden z najważniejszych w historii polskiej piosenki. Pojawi się  również wybitna amerykańska songwriterka Jessica Pratt, brytyjska wokalistka i producentka Hockeysmith, 18-letnia londyńska songwriterka Arlo Parks, która swoimi nagraniami zachwyciła krytyków muzycznych oraz Westerman, obecnie jeden z najciekawszych anglojęzycznych twórców piosenki autorskiej – wymienia Roman Szczepanek.

Festiwal otwarty na mieszkańców

W tym roku Opole Songwriters Festival otwiera się na mieszkańców miasta. Scena w namiocie, na której zaprezentują się polscy debiutanci: Kwiaty, Orzeł i Reszka, Bałtyk, huskie i star oraz Janusz Jurga nie jest biletowana, dlatego w tej części festiwalu wziąć udział mogą wszyscy Opolanie. Koncerty i wieczorne DJ-sety to nie jedyne atrakcje, jakie czekają na jego uczestników. W sobotę rano 7 września zapraszamy wszystkich na festiwalowe śniadanie, a następnie o 16.00 na otwarte spotkania o piosence pod patronatem Stowarzyszenia Autorów ZAiKS z udziałem znanych artystów i dziennikarzy muzycznych. W piątek i sobotę 6-7 września, wraz z mecenasem festiwalu ECO S.A., zapraszamy do wolnej od plastiku strefy ECO-friendly, gdzie będzie można zrelaksować się i posilić. Oprócz foodtracków oferowane będą specjały lokalnych producentów, m.in. nyski browar oraz oleską śmietanówkę. Opolskie wodociągi zapewnią uczestnikom Opole Songwriters Festival stały dostęp do wody pitnej Opolanka. W tym roku organizatorzy mocno stawiają na ekologię i lokalność.

***

Wydarzeniem towarzyszącym całej imprezie będzie koncert 8 września w NCPP Johna Portera organizowany w 40. rocznicę nagrania w Radiu Opole płyty “HELICOPTERS”.

Na zdjęciu Annie Hockeysmith (fot. organizator festiwalu)

Najnowsze artykuły