Handlujecie w internecie? Lepiej sprawdźcie co się zmieniło

Od lipca zaczęła obowiązywać unijna dyrektywa DAC7. Co się pod nią kryje i jakie ma ona konsekwencje dla handlujących w internecie?

DAC7 ma ukrócić sytuacje, w których internetowi sprzedawcy unikają opodatkowania przy wykorzystaniu platform cyfrowych. Ma też pomóc w ograniczeniu szarej strefy w tym obszarze. Nie oznacza to jednak, że w przypadku gdy sprzedamy w internecie używane ubrania, czy niepotrzebne meble od razu do naszych drzwi zapuka skarbówka, a w raz nią kłopoty. W rozmowie z Rzeczpospolitą wyjaśnia to Konrad Kurpiewski, radca prawny, doradca podatkowy PwC Polska:

Nowelizacja nakłada nowe obowiązki sprawozdawcze na platformy internetowe działające w UE, tj. zarówno posiadające w UE siedzibę lub zarząd czy stały zakład, jak i platformy spoza UE. Samo to, że przekażą one dane swoich użytkowników do fiskusa z automatu nie oznacza dla nich konieczności zapłaty jakiegoś podatku. Choć oczywiście finalnie taka informacja może w pewnych przypadkach być podstawą do podjęcia przez organy podatkowe działań i domagania się podatku, np. od niezgłoszonej do opodatkowania sprzedaży czy najmu. I dodaje, że:

— Nowe przepisy nie dotyczą też wszystkich transakcji realizowanych za pośrednictwem e-platform. Obowiązkiem raportowania objęte są tylko cztery kategorie czynności, a do tego przewidziano też pewne wyłączenia np. kwotowe czy ilościowe. Co ważne, w żadnym wariancie do raportów, która ma otrzymywać skarbówka nie trafią nabywcy towarów czy usług. Nadal fiskusowi nie będzie nic do tego, że ktoś kupi w sieci nawet tysiące rzeczy, za tysiące złotych. Ustawodawcy chodzi bowiem o wyłapanie osób, które zarabiają za pośrednictwem Internetu i się z tego nie rozliczają podatkowo, a nie na tropieniu kupujących — wyjaśnia Konrad Kurpiewski.

DAC7 nakładająca na platformy cyfrowe obowiązek dostarczania skarbówce informacji o sprzedawcach. Jednak nie wszystkich. Chodzi o tych, którzy mają powyżej 30 transakcji rocznie o wartości przekraczającej 2 tysiące euro. W przypadku przekroczenia limitu platformy zwrócą się do sprzedawców o przesłanie dodatkowych informacji takich jak numer NIP, datę urodzenia czy miejsce zamieszkania. I warto się do takiej prośby dostosować. Zignorowanie może wiązać się z zablokowaniem konta na danej platformie internetowej.

Kogo DAC7 dotyczy?
Dyrektywą objęte są cztery kategorie czynności wykonywanych za wynagrodzeniem. Mogą to być np.: udostępnienie nieruchomości (lub ich części), praca online lub fizyczna, sprzedaż towarów czy wynajem pojazdów.

 

Najnowsze artykuły