Historia Koko czyli „Ja goryl, Ty człowiek”- premiera nowego spektaklu w opolskim Teatrze Lalki i Aktora już w sobotę

Spektakl inspirowany życiem najsłynniejszej na świecie gorylicy, która posługiwała się językiem migowym ze swoją ludzką przyjaciółką jest kanwą nowego przedstawienia w opolskich „lalkach”. „Ja goryl, Ty człowiek” autorstwa Elżbiety Chowaniec  jest skierowany do całych rodzin, bo jak mówi reżyser Marek Zákostelecký „pokazuje realia i trudniejsze życie osób, które nie słyszą”.

Główna bohaterka Koko posługuje się językiem migowym, którego uczy się od swojej przyjaciółki Jenny. Aktorka Karolina Gorzkowska wcielając się w rolę kobiety, której podopieczną jest gorylica, gra nie tylko jej przyjaciółkę, ale również nauczycielkę i tłumacza.

Próby rozpoczęły się pod koniec sierpnia i od razu zaczęliśmy się uczyć języka migowego. Łatwo to zapamiętywałam. Jak dostałam tekst i zarysowaliśmy sceny powtarzałam go „migając”  – mówi Karolina Gorzkowska.

Aby pogłębić swoją rolę oglądałam filmy dokumentalne ukazujące życie Koko i  Francine Patterson, historię ich przyjaźni i współistnienia – dodaje Gorzkowska zaznaczając jednak, że – Największą inspiracją była dla mnie polska biolog i popularyzatorka nauki profesor Simona Kossak, ponieważ podziwiałam od wielu lat. Jej miłość do zwierząt i praca z nimi była fascynująca – podkreśla aktorka.

Dzięki współpracy z opolskim ogrodem zoologicznym aktorzy mieli okazję kilkukrotnie z bliska obserwować codzienne życie i zachowanie goryli, które żyją w naszym ogrodzie.

Koko była niezwykła bowiem potrafiła dzięki językowi migowemu przekazywać swojej opiekunce emocje dotyczące chociażby miłości, macierzyństwa czy współpracy z człowiekiem –  przyznał czeski reżyser spektaklu Marek Zákostelecký.

 

Premiera spektaklu „Ja goryl, Ty człowiek”  w najbliższą sobotę /22 października / o godzinie 17:00

Donat Przybylski

Dziennikarz z ponad 25-letnim stażem, pracował w Radiu Opole, pełnił m.in. funkcję szefa działu sportowego i redaktora naczelnego radia. W Czasie na Opole zajmuje się głównie tematami kulturalnymi, sportowymi i historycznymi.

Najnowsze artykuły