Wybory. Weź maseczkę i długopis

Po raz pierwszy w historii wybory prezydenckie odbywają się w czasie pandemii. W lokalach wyborczych obowiązują specjalne zasady. A my też oddając głos powinniśmy zadbać o swoje bezpieczeństwo.

Przy wejściu do lokalu na wyborców będzie czekał płyn do dezynfekcji rąk. Członkowie komisji będą także wyposażeni w środki ochrony osobistej. Ponadto pomieszczenia, w których odbywać się będzie głosowanie, mają być regularnie wietrzone, a wszystkie powierzchnie dezynfekowane.

Udając się do lokalu wyborczego każdy powinien zadbać o swoje bezpieczeństwo. W lokalu tak jak we wszystkich innych miejscach obowiązuje utrzymanie dystansu społecznego oraz obowiązek zakrywania ust i nosa. Wynika to z rozporządzenia Ministra Zdrowia.

Warto wziąć ze sobą także długopis. Członkowie komisji będą pilnować by długopisy były regularnie dezynfekowane. Mimo to najbezpieczniej i najlepiej do lokalu przyjść z własnym. Bez zmian pozostaje obowiązek posiadania ze sobą dowodu osobistego.

W tym roku w Opolu otwartych zostanie 79 obwodowych komisji wyborczych. Wyjątkowo nie będzie możliwości oddania głosu w XVI Szpitalu Wojskowym oraz na Onkologii. Te placówki ze względów bezpieczeństwa odmówiły otworzenia komisji.

Głosować w niedzielę możemy już od 7:00, gdy otwarte zostaną lokale wyborcze w całym kraju. Głos w wyborach prezydenckich będzie można oddać do godz. 21:00. Po tej godzinie szansę na oddanie głosu dostaną tylko ci wyborcy, którzy wejdą do lokalu przed godziną zakończenia głosowania.

Wybory prezydenckie odbędą się 28 czerwca, a ewentualna druga tura wyborów – 12 lipca. Wybory odbędą się w formie mieszanej – tradycyjnie w lokalach wyborczych oraz korespondencyjnie dla chętnych.

Najnowsze artykuły