REKLAMA

REKLAMA

Inicjatywa Lokalna, czyli kreatywność w praktyce

Inicjatywa lokalna to wielkie pole do popisu i kreacji mieszkańców Opola. Ponieważ jest przedsięwzięciem inwestycyjnym może być realizowana wyłącznie na nieruchomościach, będących własnością miasta.

Lista działań jest długa. Zalicza się do niej budowa, rozbudowa lub remont dróg, kanalizacji i sieci wodociągowej, które stanowią własność miasta, a także budynków oraz obiektów małej architektury. Kolejne to edukacja, oświata i wychowanie, działalność w sferze kultury fizycznej i turystyki, ochrona przyrody, w tym zieleni. Wreszcie porządek i bezpieczeństwo publiczne oraz rewitalizacja.

– Inicjatywa lokalna jest jedną z form wpływania na budżet miasta i staje się coraz bardziej popularna wśród opolan – zauważa naczelnik Centrum Dialogu Obywatelskiego Dorota Piechowicz-Witoń. –  Kluczowym elementem w tej formie współpracy jest wkład pracy społecznej mieszkańców w realizowane zadanie. Na każdym etapie mają oni wpływ. Takie projekty mają ogromne znaczenia dla integracji mieszkańców. Inicjatywa lokalna sprzyja kreatywności ludzi i pozwala zrealizować małe, często nie kosztowne zadania, ale bardzo oczekiwane przez społeczność danej części miasta – dodaje.

Dzięki Inicjatywie Lokalnej mieszkańcy mają więcej możliwości i pieniędzy na realizację swoich pomysłów, ponieważ dedykowana pula środków na realizację zadań w ramach inicjatywy lokalnej nie pomniejsza kwoty przeznaczonej na Budżet Obywatelski. Wnioski złożone w danym roku będą realizowane w roku następnym.

Obecnie realizowanych jest 8 inicjatyw wyłonionych spośród 25 złożonych w 2019 roku: Zielone Szczepanowice, rewitalizacja podwórza przy ul. Plebiscytowej 103,105,107, 1-go Maja 42, 44, 46, Kraszewskiego 1,3,5,7, „Bezpieczny Senior na drodze”, poprawa bezpieczeństwa oraz atrakcyjności placu zabaw w celu społecznym i rekreacyjnym, „Wiek to tylko cyfra”, “Dzień dobry sąsiedzie, spotkajmy się przy kwiatach, krzewach i drzewie”, strefa aktywności społecznej, zestaw zabawowy na placu SP nr 20 w Opolu.

– W ramach jednej z takich inicjatyw wykonaliśmy w ubiegłym roku nasadzenia 20 drzew i 20 krzewów na terenie rekreacyjno–wypoczynkowym przy ul. Prószkowskiej w Opolu – przypomina radny Jacek Kasprzyk z klubu Arkadiusza Wiśniewskiego. – W tym roku, we wrześniu, robimy wykonanie kolejnej takiej akcji przy ul. Wojska Polskiego – dodaje.

Wnioski można składać do 15 września poprzez platformę www.inicjatywa.opole.pl korzystając z pomocniczego formularza wniosku lub w sposób tradycyjny.

Więcej o Inicjatywie Lokalnej Miasta Opola na www.inicjatywa.opole.pl

Na zdjęciu nasadzenia 20 drzew i 20 krzewów na terenie rekreacyjno–wypoczynkowym przy ul. Prószkowskiej w Opolu.

Dariusz Król

Znawca futbolu, pomysłodawca i były redaktor naczelny ogólnopolskiego tygodnika „Tylko piłka”. W przeszłości także dziennikarz tygodnika i dziennika Gazeta Opolska (m.in. kierownik działu sportowego). Obecnie redaktor magazynu „Opole i kropka” i Czasu na Opole, w których zajmuje się głównie tematami z życia miasta, historią i sportem.

Najnowsze artykuły