Inicjatywa Lokalna, dzisiaj ostatni dzień naboru!

Inicjatywa lokalna to wielkie pole do popisu i kreacji mieszkańców Opola. Ponieważ jest przedsięwzięciem inwestycyjnym może być realizowana wyłącznie na nieruchomościach, będących własnością miasta. Dzisiaj ostatnia szansa!

Lista działań jest długa. Zalicza się do niej budowa, rozbudowa lub remont dróg, kanalizacji i sieci wodociągowej, które stanowią własność miasta, a także budynków oraz obiektów małej architektury. Kolejne to edukacja, oświata i wychowanie, działalność w sferze kultury fizycznej i turystyki, ochrona przyrody, w tym zieleni. Wreszcie porządek i bezpieczeństwo publiczne oraz rewitalizacja.

– Inicjatywa lokalna jest jedną z form wpływania na budżet miasta i staje się coraz bardziej popularna wśród opolan – zauważa naczelnik Centrum Dialogu Obywatelskiego Dorota Piechowicz-Witoń. –  Inicjatywa lokalna daje mieszkańcom możliwości zacieśniania współpracy z Miastem, poznawania zasad dysponowania budżetem miasta. To cenna relacja. Przede wszystkim jednak inicjatywa daje szanse na integrację wśród mieszkańców, sąsiadów jednego osiedla, dzielnica , okolicy. Warto spełniać swoje marzenia i zgłaszać je do inicjatywy lokalnej. Miasto może wesprzeć jeden pomysł kwota nawet w wysokości 10 tys zł. Warto. 15 września to ostatni dzień naboru. Zapraszamy – dodaje.

Dzięki Inicjatywie Lokalnej mieszkańcy mają więcej możliwości i pieniędzy na realizację swoich pomysłów, ponieważ dedykowana pula środków na realizację zadań w ramach inicjatywy lokalnej nie pomniejsza kwoty przeznaczonej na Budżet Obywatelski. Wnioski złożone w danym roku będą realizowane w roku następnym.

Obecnie realizowanych jest 8 inicjatyw wyłonionych spośród 25 złożonych w 2019 roku: Zielone Szczepanowice, rewitalizacja podwórza przy ul. Plebiscytowej 103,105,107, 1-go Maja 42, 44, 46, Kraszewskiego 1,3,5,7, „Bezpieczny Senior na drodze”, poprawa bezpieczeństwa oraz atrakcyjności placu zabaw w celu społecznym i rekreacyjnym, „Wiek to tylko cyfra”, „Dzień dobry sąsiedzie, spotkajmy się przy kwiatach, krzewach i drzewie”, strefa aktywności społecznej, zestaw zabawowy na placu SP nr 20 w Opolu.

– W ramach jednej z takich inicjatyw wykonaliśmy w ubiegłym roku nasadzenia 20 drzew i 20 krzewów na terenie rekreacyjno–wypoczynkowym przy ul. Prószkowskiej w Opolu – przypomina radny Jacek Kasprzyk z klubu Arkadiusza Wiśniewskiego. – W tym roku, we wrześniu, robimy wykonanie kolejnej takiej akcji przy ul. Wojska Polskiego – dodaje.

Wnioski można składać tylko do dzisiaj, 15 września poprzez platformę www.inicjatywa.opole.pl korzystając z pomocniczego formularza wniosku lub w sposób tradycyjny.

Więcej o Inicjatywie Lokalnej Miasta Opola na www.inicjatywa.opole.pl

 

Na zdjęciu nasadzenia 20 drzew i 20 krzewów na terenie rekreacyjno–wypoczynkowym przy ul. Prószkowskiej w Opolu.

Dariusz Król

Znawca futbolu, pomysłodawca i były redaktor naczelny ogólnopolskiego tygodnika „Tylko piłka”. W przeszłości także dziennikarz tygodnika i dziennika Gazeta Opolska (m.in. kierownik działu sportowego). Obecnie redaktor magazynu „Opole i kropka” i Czasu na Opole, w których zajmuje się głównie tematami z życia miasta, historią i sportem.

Najnowsze artykuły