Intensywny początek roku w Teatrze im. Kochanowskiego

W styczniu i w lutym Teatr im. Jana Kochanowskiego zaprezentuje aż trzy premiery. Do repertuaru wejdą takie spektakle jak: „Instytut”, „Kuliści”, „Ziemia obiecana” i „Pół na pół”. Na afiszu jest także ostatnia premiera 2021 roku, czyli „Badania Ściśle Tajne”.

„Instytut” (data premiery 7.01)

Bohaterowie spektaklu poznali się w barze i choć ich życiorysy bardzo się różnią – zamieszkali razem. Pewnej leniwej niedzieli ktoś zamyka ich w mieszkaniu. Kto i dlaczego to zrobił? Nie wiadomo. Atmosfera zaczyna gęstnieć a wewnątrz grupy rośnie napięcie. Do czego może to doprowadzić?

Spektakl zrealizowany w ramach Sceny Inicjatyw Aktorskich – wewnętrznego projektu Teatru im. Jana Kochanowskiego.

INSTYTUT

„Kuliści” (14-16.01)

Na początku była kula, czyli forma choreograficzna, w której zlepione ze sobą ciała dwóch kobiet dążą do zbudowania idealnego obiektu kulistego. Choreografia współczesna wtacza się do teatru i tak powstają Kuliści: osobliwa drużyna oferująca widzom nowe modele (współ)uczestnictwa w tym, co trudne do uchwycenia.

Spektakl jest realizacją zwycięskiego projektu, wyłonionego w 4. Edycji Konkursu na Projekt Teatralny Modelatornia.

KULIŚCI

„Badania Ściśle Tajne” (14-16.01)

To refleksyjna sztuka o człowieku z perspektywy jego własnych przemyśleń o świecie, a także relacji międzyludzkich, które tworzą jego rzeczywistość.

Na scenie, prócz gościnnie występującej Katarzyny Herman, a także opolskich aktorów, pojawią się performerzy-statyści, którzy zostali wyłonieni podczas warsztatów ruchowych ze choreografem Januszem Orlikiem.

BADANIA ŚCIŚLE TAJNE

„Ziemia obiecana” (5.02)

Niezależnie od klasy i pochodzenia każdy – począwszy od zwykłego robotnika po prezesa wielkiej fabryki – snuje sen o lepszym życiu i sukcesie. Mechanizm dążenia do władzy, sławy i pieniędzy jest nam wszystkim dobrze znany. „Ziemia Obiecana” to opowieść o marzeniach, nieposkromionej ambicji oraz dążeniu do celu bez względu na koszty i konsekwencje. Opowieść, której rytm będzie nadawać zegar odliczający minuty do nieuchronnej katastrofy. A może nie da się go już zatrzymać?

ZIEMIA OBIECANA

„Pół na pół” (11.02)

Karol jest wyczerpany opieką nad schorowaną matką i marzy o dalekiej podróży. Jego brat Jan czeka na spadek, który pozwoli mu uwolnić się od problemów finansowych. Dopóki żyje ich matka, realizacja życiowych planów i marzeń obu braci stoi pod znakiem zapytania. „Pół na pół” to dramat w komediowym przebraniu, czarna komedia o sile pragnień, braterskiej więzi i życiowych kłopotach.

Spektakl zrealizowany w ramach Sceny Inicjatyw Aktorskich – wewnętrznego projektu Teatru im. Jana Kochanowskiego.

PÓŁ NA PÓŁ