IPSOS podał ostateczne wyniki sondażu late poll. PiS traci kolejne mandaty

Według ostatecznego badanie late poll PiS zdobyło 36,1 proc głosów, Koalicja Obywatelska 31 proc, Trzecia Droga 41 proc., Lewica 8,6 proc. Konfederacja 6,8 proc. Wyniki te przekładają się na następującą liczbę mandatów w Sejmie: PiS – 196, KO – 158, Trzecia Droga – 61, Lewica – 30, Konfederacja – 15. Co oznacza, że demokratyczna opozycja ma szansę na 249 mandatów

Dopuszczalny błąd ostatecznego late polla wynosi 0,5 procenta.

PiS wie, że nie utrzyma się przy władzy dlatego śle sygnały, że jest gotowy do rozmów z PSL. Przedstawiciele ludowców oświadczyli, że w ogóle nie biorą pod uwagę możliwości jakichkolwiek rozmów z partią Jarosława Kaczyńskiego. Liderzy obozu demokratycznego zapowiedzieli, że ich wspólne rozmowy w sprawie nowego rządu rozpoczną się natychmiast po ogłoszeniu oficjalnych wyników wyborów, co nastąpi prawdopodobnie jutro rano.

Tymczasem Państwowa Komisja Wyborcza podaje wyniki w kolejnych obwodach wyborczych. Tendencja jest taka, że im więcej obwodów przysyła wyniki, tym przewaga PiS nad opozycją topnieje. Najszybciej wyborcze głosy policzono bowiem w obwodach małych, głównie wiejskich, które tradycyjnie bardziej sprzyjają PiS.

Najnowsze artykuły