ITS usprawni poruszanie się po mieście

Jeszcze w tym miesiącu ruszy jedna z najważniejszych inwestycji ostatnich lat. W stolicy regionu zostanie wybudowany Inteligentny System Transportu (ITS). W wyniku przetargu, na wykonawcę została wybrana firma Sprint, która takie systemy wdrażała już w wielu miastach w Polsce.

Na jej zrealizowanie przeznaczone zostanie ok. 37,8 mln złotych. Zakończenie prac zaplanowano na ostatni kwartał 2021 roku. Inwestycja realizowana będzie w ramach projektu „Poprawa funkcjonowania systemu transportu publicznego oraz zastosowanie rozwiązań zwiększających bezpieczeństwo ruchu drogowego w obrębie stacji kolejowej Opole Wschód”.Dynamicznie rozwijające się Opole potrzebuje takich rozwiązań.

Na takie zmiany czekają wszyscy opolanie. Dzięki nim zdecydowanie zwiększymy płynność ruchu na i tak już zatłoczonych ulicach miasta. W dodatku łatwiej będzie się poruszać pojazdom komunikacji publicznej i liczę, że dzięki temu do autobusów przekona się jeszcze więcej mieszkańców Opola. W końcu wszystkim nam zależy na uwolnieniu miasta od spalin. No i przynajmniej tak samo ważne jest to, że będzieznacznie bezpieczniej – tłumaczy prezydent Arkadiusz Wiśniewski.

Innowacja zostanie wprowadzona na 49 skrzyżowaniach w Opolu. W związku z tym, że system będzie działał automatycznie, pracownicy Centrum Sterowania Ruchem i Transportem Publicznym będą mieli głównie za zadanie nadzorować jego funkcjonowanie i oczywiście reagować w sytuacjach nadzwyczajnych.

ITS oznacza też zmiany związane ze strefą parkingową. Będzie łatwiej wyszukiwać wolne miejsc w Opolu, w czym pomoże specjalnie utworzona aplikacja mobilna. Wstrategicznych punktach staną tablice, informujące o optymalnych trasach dojazdu do wybranych miejsc. Aplikacja przekaże informacje o warunkach drogowych, jakości powietrza, czy też poziomu hałasu. Wszystko to połączone będzie 20 km sieci światłowodowej.

Najnowsze artykuły