Izba Pamięci Solidarności, czwartkowe “żywe lekcje” historii Polski [DUŻO ZDJĘĆ]
W każdy pierwszy czwartek miesiąca (w godz. 14:00 – 18:00) jest wspaniała okazja, aby zaczerpnąć i dotknąć wyjątkowej historii. Dla zwiedzających otwiera się wtedy Izba Pamięci Solidarności, która znajduje się w Centrum Dialogu Obywatelskiego przy ul. Damrota 1.
Po wystawie oprowadza opiekunka merytoryczna Urszula Zajączkowska, znawczyni Opola, wieloletnia dyrektor Muzeum Śląska Opolskiego i niegdysiejsza miejska radna. Wystawa w Izbie Solidarności ma charakter interaktywny i jest dopasowana do potrzeb młodego pokolenia. Powstanie Izby Pamięci i zorganizowanie wystawy to przede wszystkim zasługa Romana Kirsteina, jednego z założycieli opolskiej Solidarności, a jednocześnie realizacja jego marzenia, aby upływający czas nie zepchnął ludzi i wydarzeń tamtego okresu w otchłań niepamięci. Od wielu lat, pokonując liczne przeszkody, opory, a nawet sprzeciwy, torował drogę temu projektowi i gromadził pamiątki. Sojuszników znalazł we władzach Miasta Opola. A kiedy wystawa weszła w fazę realizacji – pilnował, aby jej zawartość nie wpisywała się w bieżące waśnie polityczne. Niestety, nie doczekał finału. Zmarł nagle, 5 kwietnia 2019 roku, na finiszu wielomiesięcznych przygotowań.
– To miejsce spotkań przeszłości z teraźniejszością i przyszłością. Bardzo ważne na mapie obywatelskiego Opola. Cieszymy się, że Izba działa w budynku, w którym duch obywatelski jest tak mocny, a to za sprawą Centrum Dialogu Obywatelskiego i organizacji pozarządowych, które z nami tutaj działają – mówi naczelniczka Centrum Dialogu Obywatelskiego Urzędu Miasta Opola, Dorota Piechowicz-Witoń. I dodaje, ż Izba ma moc budowania porozumienia między pokoleniami. – Dla nas, pracowników wydziału, to niezwykle cenne spotkania, kiedy przychodzą młode osoby i spotykają się z działaczami solidarności czasów PRL. Ważne, a nawet w moim odczuciu kluczowe jest to, że dzięki funkcjonowaniu Izby Pamięci Solidarności, staramy się również przygotowywać i zachęcać młodzież do pełnienia ról obywatelskich. Zachęcamy do krytycyzmu, do analizy informacji, jakie w dzisiejszych czasach wprost nas bombardują z różnych stron. Nie wszystkie z nich są prawdziwie, nie wszystkie dialogowe. To ważne, aby młode pokolenie stosowało krytycyzm w analizie treści, ale też ostrożność w budowaniu opinii – zwraca uwagę.
W programie wystawy znajdziemy wiele pamiątek, m.in.: prezentacje graficzno-fotograficzne wraz z opisem, pamiątki w gablotach, animacje fotografii historycznych, multimedialne ekrany dotykowe (z bogatym, możliwym do bieżącego uzupełniania zestawem), fotografie, dokumenty i rysunki. Są również archiwalne nagrania dźwiękowe, m.in.: obrady komitetu strajkowego w Stoczni Gdańskiej, stoczniowe rozmowy z delegacją rządową, wizyta Lecha Wałęsy w Opolu, wypowiedzi opolskich delegatów na zjeździe Solidarności w 1981 roku, odgłosy ulicznych manifestacji, ogłoszenie stanu wojennego i audycja Radia Wolna Europa.
Wystawa „Śladami czasu nadziei” jest ekspozycją stałą, poświęconą ludziom i wydarzeniom, dzięki którym na Opolszczyźnie zakończył się PRL. Wspomniany pomysłodawca i orędownik jej powstania był przewodniczącym MKZ Opole NSZZ „Solidarność”, jednym z założycieli „Solidarności” w województwie opolskim oraz Zasłużonym Obywatelem Miasta Opola. Dzięki jego wielkiemu sercu i pracy, udało się ocalić od zapomnienia ważną część polskiej i opolskiej drogi do wolności. W inicjatywę utworzenia Izby Pamięci Solidarności został zaangażowany zespół ekspertów, a materiały wyeksponowane na wystawie pochodzą od wielu mieszkańców województwa, którzy uczestniczyli w wydarzeniach tamtego okresu.
Izbę Pamięci Solidarności w ubiegłym roku odwiedziło blisko tysiąc osób. Z roku na rok przybiera na sile współpraca ze szkołami ponadpodstawowymi Opola. Uczniowie chętnie uczestniczą w tych „żywych” lekcjach historii najnowszej. Zajęcia odbywają się warsztatowo i wykraczają daleko poza prezentację historycznych faktów.
– Izba Pamięci Solidarności to unikalne miejsce w skali kraju. Wystawa stała Izby opowiada historię Polski i regionu opolskiego lat 80. minionego wieku,. Opowiada o Solidarności jako pokojowej rewolucji, która zmieniła nie tylko Polskę, ale i Europę. Dźwięki, filmy, interaktywne ekrany, tablice i klimat poddasza kamienicy w sercu Opola przenoszą zwiedzających w czasie. W ubiegłym roku wzbogaciliśmy wystawę o ścieżki wspomnień bohaterów wydarzeń, o których opowiada wystawa. Za pomocą smartfona i słuchawek w wybranych miejscach wystawy można posłuchać osobistych wspomnień Grażyny Staniszewskiej, Zbigniewa Bujaka i Stanisława Jałowieckiego. Naprawdę warto posłuchać tych historii. Przygotowaliśmy również grę dla dzieci. To kilka zadań, które zachęcają do poszukania informacji na wystawie, a dorosłym daje czas na zwiedzanie – mówią zgodnie Iwona Kirstein, Piotr Kirstein i Agnieszka Rybka. Cała trójka jest w zarządzie Fundacji swojego ojca, śp. Romana Kirsteina.