Jacek Kurski nie jest już prezesem TVP. Zmiany też w Radiu Opole

Decyzja o odwołaniu wieloletniego szefa telewizji zapadła w poniedziałek. Za zmianą na fotelu prezesa zagłosowała Rada Mediów Narodowych. Za wnioskiem pozbawieniu Jacka Kurskiego Rada zagłosowała jednogłośnie.

Poniedziałkowa decyzja może być szokiem. Rada Mediów Narodowych składa się z pięciu członków. W Radzie zasiada trójka polityków PiS (przewodniczący Krzysztof Czabański, posłowie Joanna Lichocka i Piotr Babinets), a także Robert Kwiatkowski z rekomendacji Lewicy oraz Marek Rutka zgłoszony przez PO. Na uwagę zasługuje fakt, że wniosek o odwołanie złożył przewodniczący Rady Krzysztof Czabański. Telewizją Polską będzie kierował teraz Mateusz Matyszkiewicz, który jest obecnie jedynym członkiem zarządu spółki.

Przypomnijmy. Jacek Kurski kierował TVP przez sześć lat. Przez lata jego pozycja wydawała się niezagrożona. Było tak nawet w marcu 2020 roku gdy Kurski został przez Radę zdymisjonowany, krótko po tym jak TVP otrzymała zastrzyk finansowy w postaci 2 mld złotych. Wówczas Kurski wprawdzie oficjalnie nie kierował TVP, ale pozostał przy Woronicza jako doradca szefa rady nadzorczej Macieja Łopińskiego. Trwało to krótko, ponieważ już na przełomie maja czerwca 2020 roku trafił do zarządu TVP, a sierpniu ponownie został szefem telewizji.

Kim jest nowy prezes TVP?
Matyszkiewicz z TVP jest związany od stycznia 2016 roku. Chwilę po tym jak Kurski został prezesem powierzył mu kierowanie kanałem TVP Kultura. Prowadził swój program „Chuligan literacki”. W połowie 2017 roku został szefem TVP1, a wiosną 2018 roku wicedyrektorem biura programowego TVP. Rok później był już w zarządzie Telewizji Polskiej. Przez lata był też związany z mediami prawicowymi.

Zmiany też w Opolu
Rada Mediów Narodowych podjęła też decyzję o zmianie na stanowisku prezesa Radia Opola. Od 2016 roku funkcję tę pełnił Piotr Moc. Taką informację przekazał dziś portal i.pl.
Piotr Moc to wieloletni dziennikarz. W swojej karierze pełnił m.in. funkcję redaktora naczelnego Radia Park w Kędzierzynie – Koźlu, był także reporterem radia RMF w Opolu. W latach 2007 – 2013 pełnił także funkcję redaktora naczelnego i dyrektora anteny w Radiu Opole.

Nowym prezesem rozgłośni został Piotr Wójtowicz. 45-letni dziennikarz w Radiu Opole pracuje od 2007 roku.

Co dalej z zawieszonymi prezesami?
Przyszłość Piotra Moca, podobnie jak Jacka Kurskiego nie jest znana. Domyślać można się, że przed Jackiem Kurskim będą teraz zadania specjalne. Jak poinformował na Twiterze Radosław Fogiel rzecznik PiS:
Zmiana na stanowisku prezesa TVP nie oznacza oczywiście negatywnej oceny dotychczasowej pracy. Już niedługo przed @KurskiPL nowe zadania.

Po tym wpisie można odnieść wrażenie, że „bulterier Kaczyńskich” wraca do gry. Takie określenie byłego już prezesa przylgnęło do niego w czasie pierwszej zwycięskiej kampanii wyborczej PiS. Wówczas (w 2005 roku) Kurski zasłynął stwierdzeniem o „dziadku z Wehrmachtu” Donalda Tuska.

Najnowsze artykuły