Jacht Opole na podbój Norwegii
Celem projektu „Opole to the Edge 2025” jest opłynięcie jachtem s/y „Opole” całej Norwegii wyruszając ponownie z Gdańska, poprzez Szwecję, Danię, dopływając do Stavaneger, skąd rok temu załoga jachtu Opole ruszyła na północny zachód w ekspedycję dookoła Islandii. To trzecia ekspedycja na północ jachtu Opole.
– Macie piękną nazwę tego jachtu. Dla miasta to wspaniała promocja. Mam nadzieję, że będziecie przez całą trasę ciepło myśleć o Opolu, a my obiecujemy was wspierać. Całej załodze życzymy pięknych wrażeń podczas rejsu, powodzenia i oczywiście bezpiecznego powrotu do domu – powiedziała jeszcze przed wypłynięciem jachtu wiceprezydent Opola, Małgorzata Stelnicka.
W tym rok załoga pod dowództwem kpt. Andrzej Kopytko płynie w drugą stronę, na północny wschód, aby najpierw przekroczyć koło podbiegunowe, a następnie dalej na północ. Załoga ponownie planuje przywieźć wiele zdjęć i filmów z północy, spotkać ssaki i ptaki północy.
– Chciałbym jeszcze wrócić do zeszłorocznego projektu. Wtedy również pod patronatem Miasta Opole jacht popłynął w rejs dookoła Islandii z planem przekroczenia koła podbiegunowego. Wtedy w całości zrealizowaliśmy nasz plan. Tak naprawdę w tym roku miał być postój, ale docenienie naszej wyprawy zmotywowało nas, aby nie zostawać w domu i znowu wyruszyć w rejs. Chcemy więc opłynąć Norwegię dopływając do przylądka Nordkapp. Jeśli będzie dobra pogoda i dobre wiatry, popłyniemy jeszcze trochę dalej, na północ, przekraczając 74. stopień i dopłynąć do wyspy Bjørnøya – tłumaczy kpt Andrzej Kopytko. – Mam nadzieję, że jak zawsze wrócimy z pięknymi zdjęciami, filmami i opowieściami – dodaje.
Cel jaki tym razem stoi przed załogą, to minięcie przylądku Nordkapp, czyli najdalej wysuniętego na północ przylądku Europy, lub jeśli pogoda pozwoli to zamiennie okrążenie Bjørnøya – Wyspy Niedźwiedziej. To pozwoli na przekroczenie 74. stopnia szerokości geograficznej północnej. Bjørnøya jest z kolei najbardziej na południe wysuniętą wyspą w archipelagu Svalbard, przy której na koniec czerwca nie powinno już być paku lodowego. Wyspa liczy 178 km² powierzchni, ma wymiary około 20 na 15 km. Znajduje się na niej około 740 jezior; najgłębsze, Ellasjøen, liczy 43 m głębokości. Średnia temperatura w marcu (najzimniejszy miesiąc) wynosi -7 °C, zaś w sierpniu (najcieplejszy miesiąc) – 5,2 °C.
– Na pokładzie jachtu znajdują się materiały promujące nasze miasto, które będą wykorzystywane wszędzie tam, gdzie jacht się zatrzyma – zapewnia naczelnik Biura Promocji Miasta Opola, Łukasz Śmierciak. – Na stronie projektu będzie też można na bieżąco śledzić pozycję jachtu – dodaje.
Przy okazji tego wydarzenia zaplanowano konkurs “Opole to the Edge 2025”. Jego celem jest wyłonienie dwóch osób, które staną się częścią załogi jachtu Opole na trasie Świnoujście – Gdańsk w terminie 2-7 sierpnia.
Zgłoszenie należy przesłać na adres konkurs@opolesails.pl do 3 czerwiec 2025 do północy, a 12 czerwca organizator przekaże wyniki i zaprosi zwycięzców na rejs.
Laureatami zostaną dwie osoby, które prześlą pisemne uzasadnienie, w którym w sposób oryginalny i ciekawy opiszą swoją wymarzoną wyprawę żeglarską. Opis nie powinien przekroczyć 2000 znaków ze spacjami.
Uczestnikiem Konkursu może być każda osoba fizyczna zamieszkująca województwo opolskie. Zapraszamy wszystkich Opolan do udziału w Konkursie! Szczegółowe informacje o rejsie oraz konkursie znajdują się na stronie internetowej: www.opolesails.pl.
Fot. Andrzej Kopytko