Jak skuteczniej ratować ludzkie życie, czyli „Ratownictwo po godzinach” w Opolu

Opolscy medycy chętnie zdobywają nowe umiejętności pozwalające im lepiej i szybciej ratować pacjentów. Okazję ku temu mieli między innymi w poniedziałek (12 września) w ramach akcji „RPG – Ratownictwo po godzinach”.

– Ogólnopolskie przedsięwzięcie „Ratownictwo po godzinach” zawitało również do Opola. Przez trzy godziny lekarze, pielęgniarki i ratownicy medyczni w ramach bezpłatnych warsztatów zorganizowanych w remizie Ochotniczej Straży Pożarnej w Opolu-Gosławicach mogli zapoznać się z tym, co dla części z nich może wydawać się tajemnicze – ultrasonografem – wylicza Robert Czochara, ratownik medyczny, jeden z organizatorów wydarzenia.

Spotkanie podzielono na dwie części: teoretyczną i praktyczną. Najpierw dr Jarosław Kostyła (dyrektor Opolskiego Centrum Ratownictwa Medycznego, lekarz Lotniczego Pogotowia Ratunkowego), lek. Aleksander Rutkiewicz (lekarz LPR), Michał Sajkowski (ratownik LPR), Marta Sajkowska (anestezjolog) oraz Jarosław Jarosławski (wydział lekarski UO) opowiedzieli m.in. o tym, jak działa ultrasonograf, jakie szanse daje USG w diagnostyce pacjenta w terenie, a także jakich błędów przy jego używaniu unikać.

Po wykładach przyszedł czas na część praktyczną. Każdy uczestnik mógł przekonać się, jak wygląda obraz USG wątroby, płuc czy serca. – Oczywiście po pierwszym zetknięciu z tymi urządzeniami nikt nie będzie fachowcem, ale jeśli choć jedna czy dwie osoby pójdą po naszym spotkaniu na jakiś kurs, poczytają o tym książkę czy zajrzą do internetu, to będzie to nasz ogromny sukces – tłumaczy Czochara.

– W naszej pracy bardzo ważne jest ciągłe doskonalenie się, dlatego cieszę się, że tych kilkadziesiąt osób przybyło na „RPG”, by wspólnie podnosić swoje umiejętności. Warto korzystać z technologii, która – jeśli tylko jest odpowiednio wykorzystywana – pozwala jeszcze skuteczniej nieść pomoc naszym pacjentom – podsumowuje dr Jarosław Kostyła, dyrektor OCRM.

Organizatorzy spotkania zapowiadają kolejne edycje „RPG” organizowane w Opolu. Warto śledzić na bieżąco profile akcji na Facebooku oraz Instagramie.