Jarmark Franciszkański już w ten weekend!

Na dzisiejszej konferencji prasowej z prezydentem Opola ogłoszono Jarmark Franciszkański, który powraca po rocznej przerwie spowodowanej pandemią. Spotykamy się już w ten weekend (18-19 września).

– Na opolskim rynku w klasztorze franciszkanów czeka nas dużo atrakcji, możliwość zakupu lokalnych, ale nie tylko, domowych produktów oraz mnóstwo atrakcji muzycznych – zapewnia prezydent Opola Arkadiusz Wiśniewski.

– Jarmark jak zawsze będziemy przeżywać w bardzo podobnej formule. Zwiedzimy kościół, kaplicę piastowską oraz krypty, w której znajdują się szczątki opolskich Piastów – opowiada ojciec Miron Górecki Gwardian Klasztoru Franciszkanów w Opolu. – Jedną z nowości tegorocznego jarmarku będzie pierwszy franciszkański turniej tenisa stołowego – zdradza.

Tegoroczny Jarmark Franciszkański to już dwudziesta pierwsza edycja wydarzenia. Co roku blisko 170 wystawców przygotowuje kiermasz produktów spożywczych i rękodzieła artystycznego, któremu towarzyszą występy estradowe (muzyczne i taneczne) oraz liczne atrakcje dla całych rodzin. Tym razem na scenie zobaczymy: Zespół Pieśni i Tańca z MDK w Opolu, kwartet smyczkowy Angelus, Annę Płaczek, Andrzeja Skibę i Tomasza Wojdyłę, a także Sonię Hornatkiewicz i Jędrzeja Skibę, Kapelę Pogwizdani oraz zespoły: Siewcy Lednicy, Lubov, Take Style i St. Giuseppe Gangsta z Rybnika.

Będą wspaniałe franciszkańskie krówki, regionalny kołacz, zioła z wszystkich zakątków świata i wyjątkowy chleb ze smalcem i ogórkiem – coroczny hit jarmarku. Na potrzeby tego przysmaku nasi Franciszkanie zużywają kilkuset kilogramów boczku i słoniny, liczonych w dziesiątki kilogramów ziół i warzyw oraz setki bochenków chleba. Efekt co roku jest… pyszny! Zapewne tak będzie i tym razem.

– Nasza specjalność czyli jedyny w swoim rodzaju, pyszny smalec już jest przyszykowany. Nie możemy doczekać się na początek Jarmarku – mówi o. Miron Górecki.

Głównym celem Jarmarku jest udostępnienie zabytkowych wnętrz zespołu kościelno – klasztornego, zapoznanie ich z historią tego miejsca oraz zbiórka funduszy na dalszą renowację tego zabytkowego obiektu, w którym znajduje się m.in. nekropolia Piastów Opolskich.

– Chcemy w czasie jarmarku promować ważną dla nas postać franciszkanina. W tym roku będzie to ojciec Euzebiusz Huchracki, męczennik II Wojny Światowej – dodaje o. Miron Górecki.

– Historia opolskiego klasztoru jest bardzo ciekawa. Miał on zawsze silne kontakty z Polską, najbardziej z Krakowem. Jego zasługą jest podtrzymywanie nie tylko katolickości, ale i polskości. To właśnie tutaj w 1655 roku przebywał król Polski Jan Kazimierz w czasie potopu szwedzkiego i tutaj ogłosił odezwę do narodu polskiego wzywając do walki przeciw Szwedom. Podczas II wojny światowej klasztor spalono, a kościół został poważnie uszkodzony i właśnie w takim stanie władze państwowe przekazały kościół i klasztor franciszkanom w 1945 roku – tłumaczy Arkadiusz Wiśniewski.