Jedwab w sztuce
Jutro wieczorem (o godz. 18:00) w Miejskiej Bibliotece Publicznej wystawa Małgorzaty Szymańskiej-Cegiełki „Sztandary i jedwab”.
Prace prezentowane na wystawie to rysunki tuszem, jedwabne sztandary oraz książki z elementami jedwabiu. Sztandary jedwabne malowane są na naturalnym jedwabiu, tkaninie delikatnej, zwiewnej i kapryśnej. Wykonanie ich to trudna, mozolna praca. Wymaga skupienia i precyzji.
Książki z elementami jedwabiu są zapisem treści, kształtu i koloru, to oglądanie strona po stronie i patrzenia z każdej strony. Zabawa w poszukiwaniu formy w zakładkach, nacięciach, fałdach, ażurach. Można je swobodnie interpretować i doceniać zawarte w nich myśli.
Małgorzata Szymańska-Cegiełka – studiowała w Akademii Sztuk Pięknych we Wrocławiu na wydziale Wzornictwa Przemysłowego i Architektury Wnętrz. Dyplom otrzymała w 1981 roku w pracowni wnętrz prof. Władysława Winczego i w pracowni malarstwa prof. Józefa Hałasa.
Brała udział w wielu wystawach indywidualnych i zbiorowych w kraju i za granicą. Przez wiele lat organizowała Międzynarodowe Plenery Interdyscyplinarne w Polsce i Niemczech. Przez długie lata pracowała jako nauczycielka plastyki i historii sztuki. Z racji wykształcenia starała się, by jej lekcje były niepowtarzalne, niebanalne, kreatywne.
Jedną z najbliższych jej technik malarskich jest akwarela, malarstwo na jedwabiu oraz rysunek tuszem. Akwarela i malowanie na jedwabiu, pozwala na stosowanie unikatowych, indywidualnych rozwiązań artystycznych. Raz położonej błędnie pędzlem plamy nie da się zetrzeć. Lubi to ryzyko, wszystko musi się udać za pierwszym razem.
Ekspozycję można oglądać do 31 stycznia.