Dzieje się podczas Opolskiej Jesieni Literackiej

W Miejskiej Bibliotece Publicznej trwa już wielkie święto literatury czyli Opolska Jesień Literacka. To już 19. edycja wydarzenia, które potrwa do 8 grudnia.

Gdy impreza ruszała, wydarzenia zamykały się w dwóch, trzech dniach. Teraz różnego rodzaju atrakcje wypełnią równo pięć tygodni. Tak czy inaczej każdy, kto książki lubi i ceni, znajdzie tu coś dla siebie.

Najważniejsze są oczywiście spotkania – z pisarzami, poetami, dziennikarzami, krytykami literackimi, historykami literatury, tłumaczami, którzy o książkach swoich i innych potrafią opowiadać pięknie i zajmująco, ale OJL to także koncerty bardów, wystawy plakatów, jubileusze, odczyty, projekcje filmów.

To święto słowa, którego celem jest popularyzowanie i propagowanie ważnych inicjatyw literackich oraz prezentacja opolskiego środowiska literackiego. Tym samym nie zabraknie „Wystaw ze zbiorów Dydo Poster Collection” czy „Wystawy ilustracji Józefa Wilkonia do baśni Bolesława Leśmiana” oraz lekcji czytania z Wojciechem Bonowiczem

Warto pamiętać, iż na każde wydarzenie wstęp jest wolny, aczkolwiek warto pamiętać, iż liczba miejsc jest ograniczona.

Tegoroczną edycję zainaugurował koncert Karoliny Cichej Różewicz in memoriam. Artystka przełożyła poezję Pisarza na różnorodne języki muzyki.

Opolska Jesień Literacka to przede wszystkim spotkania autorskie, podczas których czytelnicy mają okazję poznać nowe pozycje na rynku wydawniczym, a także porozmawiać z wybitnymi pisarzami twarzą w twarz. W MBP w czwartek można był spotkać m. in. Cezarego Łazarewicza, autora zekranizowanego niedawno reportażu „Żeby nie było śladów. Sprawa Grzegorza Przemyka”. A następnego dnia profesora Jerzego Bralczyka i Michała Ogórka, autorów książki „A bodaj Ci nóżka spuchła, czyli co nas śmieszyło i śmieszy”.

W kolejnych dniach natomiast do Opola zawita Monikę Śliwińską z książką „Panny z Wesela. Siostry Mikołajczykówny i ich świat.” Marzena Mróz-Bajon opowie o „Domach pisarzy”, a Eustachy Rylski o tym, dlaczego napisał „Jadąc”. Kulisy pisania powieści „Kąkol” zdradzi Zośka Papużanka. Nie zabraknie książek nagradzanych. Miejską bibliotekę odwiedzi Zbigniew Rokita, który za książkę „Kajś. Opowieść o Górnym Śląsku” otrzymał w tym roku Nagrodę Literacką Nike.

W programie Opolskiej Jesieni Literackiej czytelnicy znajdą sporo literatury faktu – Sylwia Stano zaprezentuje książkę „Oto jest Kaśka”, Sylwia Gawłowska przedstawi monografię „Grzegorz Ciechowski. Oblicza autorskości”. Literaturę górską reprezentować będzie Katarzyna Zdanowicz, która w książce „Zawsze mówi, że wróci” przeprowadziła rozmowy z żonami i partnerkami himalaistów. W ramach obchodów Roku Lema odbędzie się spotkanie z Agnieszką Gajewską wokół książki „Stanisław Lem. Wypędzony z Wysokiego Zamku.”

Zajrzymy także do świata poezji, a to za sprawą Jerzego Illga, autora książki „Mój przyjaciel wiersz” oraz Jacka Podsiadły i Pawła Próchniaka, którzy porozmawiają o swoich najnowszych książkach podczas spotkania Podwójne wahadło / Promieniowanie tła.

Opolska Jesień Literacka to także okazja do zaprezentowania czytelnikom lokalnego środowiska literackiego. W MBP odbędzie się spotkanie opolskich poetów ze Związku Literatów Polskich i Nauczycielskiego Klubu Literackiego. Gośćmi będą: Renata Blicharz, Edmund Borzemski, Elżbieta Lisak-Duda, Kordian Michalak, Teresa Nietyksza, Ludmiła Sobolewska, Teodozja Świderska i Piotr Żarczyński. Swoje spotkania autorskie będą mieli także poetka Adrianna Jarosz i poeta Walter Pyka.

Organizatorzy przygotowali wydarzenia towarzyszące, które wzbogacą program spotkań autorskich. Czytelnicy będą mogli zobaczyć aż trzy wystawy, które tematycznie związane są z literaturą. Będą to: Plakat i literatura – wystawa Patrycji Longawy, Różewicz w plakacie – wystawa ze zbiorów Dydo Poster Collection oraz Baśń o rumaku zaklętym – wystawa ilustracji Józefa Wilkonia do baśni Bolesława Leśmiana.

Na wszystkie wydarzenia wstęp jest bezpłatny.

Szczegółowy program wydarzeń: Otworzy się w nowym okniewww.mbp.opole.pl

Artykuł pochodzi z listopadowego wydania magazynu “Opole i Kropka”

 

Najnowsze artykuły