Jest szansa na pomnik Władysława Opolczyka

W zeszłym roku na Rynku postawiony został pomnik założyciela Opola – Kazimierza I Opolskiego. Wkrótce w naszym mieście może się pojawić kolejny upamiętniający niezwykle ważnego księcia z dynastii Piastów – Władysława Opolczyka. Decyzja należy do rady miasta.

Pomnik księcia Kazimierza na koniu stoi na południowej części Rynku. Postument Władysława miałby stanąć w sąsiedztwie Zamku Górnego, a więc w okolicach ulicy Osmańczyka i placu Kopernika. Niespełna rok temu oddana została po remoncie i rewitalizacji wieża Zamku Górnego, a jego fundatorem był właśnie Władysław Opolczyk. Stąd pomysł na postawienie pomnika w tej okolicy.

Władysław Opolczyk był potężnym władcą odgrywającym poważną rolę w Polsce. Był najstarszym synem księcia opolskiego Bolka II i Elżbiety Świdnickiej (wnuczki króla polskiego Władysława Łokietka). Urodzony około 1330 roku Władysław od 1356 roku przez 45 lat do śmierci w 1401 roku był księciem opolskim. Związany był mocno z dynastią Andegawenów rządzących na Węgrzech. Przez pięć lat 1367-72 był palatynem węgierskim w naszym kraju (w związku z planowaną sukcesją węgierską w Polsce), co w praktyce oznaczało, że był w naszym kraju druga osobą po królu. Pod jego rządami księstwo opolskie kwitło. W ostatniej dekadzie XIV wieku wszedł w konflikt z królem polskim – Władysławem Jagiełłą.

Opolczyk w 1382 roku sprowadził na Jasną Górę zakon paulinów. Jemu też jest przypisywane sprowadzenie na Jasną Górę Cudownego Obrazu Matki Boskiej. Klasztor na Jasnej Górze w Częstochowie to najważniejsze sanktuarium w naszym kraju. Zasługi dla Polski miał więc duże. Zmarł w maju 1401 roku w Opolu. Pochowany został pod kaplicą św. Anny w kościele Świętej Trójcy przy naszym klasztorze franciszkanów.

– Chcemy przypominać ważne dla historii naszego miasta postacie – mówi prezydent Opola Arkadiusz Wiśniewski. – Władysław Opolczyk wiele dla Opola, ale też dla kraju, zrobił i stąd pomysł na budowę skromnego pomnika, który stanie przed Zamkiem Górnym. Wierzę, że przypadnie on też do gustu turystom, którzy coraz chętniej odwiedzają nasze miasto. Pomnik księcia Kazimierza na Rynku stał się atrakcją Opola i kolejny pomnik też taką powinien się stać.

Decyzja w sprawie budowy pomnika zapadnie w najbliższy czwartek 26 września podczas posiedzenia rady miasta.

Na zdjęciu Zamek Górny. To właśnie w jego okolicach miałby stanąć pomnik księcia Władysława Opolczyka.

 

Najnowsze artykuły