Jubileusz muszkieterów opolskiej Lalki [ZDJĘCIA]

Za nami oficjalne obchody jubileuszowe 40-lecia pracy artystycznej ludzi na co dzień związanych z Teatrem Lalki i Aktora w Opolu – dyrektora Krystiana Kobyłki oraz aktorów Andrzeja Mikoszy i Andrzeja Szymańskiego.

Jubileusz był pierwotnie zaplanowany na ubiegły rok i miał towarzyszyć premierze spektaklu „Szkice z Becketta”. Jednak z przyczyn zdrowotnych musiał dwukrotnie zostać przeniesiony. O godz. 17:00 na Małej Scenie odbył się spektakl „Szkice z Becketta”, a tuż po nim uroczystości jubileuszowe.

KRYSTIAN KOBYŁKA

Krystian Kobyłka na co dzień jest dyrektorem naczelnym i artystyczny Opolskiego Teatru Lalki i Aktora. To również dyrektor Ogólnopolskiego Festiwalu Teatrów Lalek, reżyser i wykładowca Akademii Sztuk Teatralnych w Krakowie Filii we Wrocławiu na Wydziale Lalkarskim.

Swoją trwającą przygodę z teatrem rozpoczął w roku 1982. Dziś, jak mówi, nie wyobraża sobie, że mógłby zawodowo zajmować się czymś innym. Od czasu objęcia stanowiska dyrektora OTLiA w roku 1990, kontynuuje dobre tradycje teatru sprzed lat, ale jednocześnie otwiera tę scenę na szeroką współpracę międzynarodową oraz wprowadza projekty artystyczne, społeczne i edukacyjne. Pod jego przewodnictwem i dzięki zaproszonym przez niego twórcom, powstały w OTLiA liczne premiery i prapremiery świetnych tekstów, które zwróciły na teatr uwagę ogólnopolskiej krytyki, jak również przyciągnęły do niego widzów z całego kraju.

Jest autorem kilkunastu inscenizacji zrealizowanych w teatrach w Polsce i zagranicą, laureatem nagród za reżyserię na ogólnopolskich festiwalach teatralnych, laureat Nagrody im. Jana Dormana przyznanej przez Międzynarodowe Stowarzyszenie Teatrów dla Dzieci i Młodzieży za rok 2000, Nagrody Prezydenta Miasta Opola (1996), Wojewódzkiej Nagrody Artystycznej (1989 i 2003), nagrody „Złota Maska” (1999), laureat Srebrnego Lauru Kompetencji i Umiejętności przyznanego przez Opolską Izbę Gospodarczą (2001).

Ma za sobą reżyserię wielu wyjątkowych spektakli, w tym „…i odsłoniłam noc”, którego premiera odbyła się na scenie teatru „La MaMa” w Nowym Jorku; czy reżyserię spektaklu „Waiting for the Rain” w międzynarodowej obsadzie, który prezentowany był w wielu europejskich miastach.

ANDRZEJ SZYMAŃSKI

Andrzej Szymański jest aktorem Opolskiego Teatru Lalki i Aktora. To absolwent Akademii Sztuk Teatralnych im. St. Wyspiańskiego w Krakowie Filii we Wrocławiu.

Zawodowo ze sztuką teatralną związany jest od 1982 roku. Jego lata pracy w teatrze obfitują w wiele pięknych i niezapomnianych ról, nagradzanych przez środowisko lalkarskie, a także doceniane przez publiczność. Wielokrotnie spektakle z jego udziałem prezentowane były na ogólnopolskich i międzynarodowych festiwalach teatralnych (m.in. Czechy, Niemcy, Finlandia, Szwecja, Hiszpania), gdzie zostały zauważone i docenione przez krytykę i jury.

Poprzez wyjątkowe kreacje aktorskie, tworzone z pasją i całkowitym oddaniem, Andrzej Szymański zjednał sobie mnóstwo wielbicieli, zarówno wśród najmłodszych, jak i dorosłych widzów. Przez 40 lat pracy artystycznej, stworzył mnóstwo arcyciekawych i pasjonujących kreacji aktorskich, którymi potrafił widzów wzruszyć, rozbawić i zaintrygować. W latach 1986-88 uczestnik sezonowego letniego zespołu „Teatru w Drodze” – Warszawa. W roku 1989 organizator podobnego przedsięwzięcia Opole-Turawa.

Andrzej Szymański to nie tylko aktor. To także autor tekstów piosenek do wielu spektakli Opolskiego Teatru Lalki i Aktora. Współautor i autor adaptacji tekstów klasycznych i popularnych, wystawianych w polskich teatrach, m.in. „Gargantua i Pantagruel”, „Dekameron”, „Kopciuszek”, „Pietruszka”, „W królestwie drzew i traw”. Juror i konsultant festiwali teatrów amatorskich.

W 2021 roku wziął udział w projekcie organizowanym przez Polish Theatre Institute „Bobkowski Project”, mającym na celu propagowanie polskiej sztuki za granicą. Bobkowski project to forma dźwiękowa promocji literatury emigracyjnej. W 2017 roku Andrzej Szymański został uhonorowany Złotym Medalem za Długoletnią Służbę. Za rolę Diabła w “Panu Twardowskim” w reżyserii Petra Nosalka, otrzymał wyróżnienie na XVIII Ogólnopolskim Festiwalu Teatrów Lalek oraz Złotą Maskę.

ANDRZEJ MIKOSZA

Andrzej Mikosza to aktor Opolskiego Teatru Lalki i Aktora. Ukończył Akademię Sztuk Teatralnych im. St. Wyspiańskiego w Krakowie Filia we Wrocławiu.

Ze sztuką teatralną związany jest od 1982 roku. W dowód największego uznania dla talentu i osiągnięć artystycznych w dziedzinie sztuki lalkarskiej, Andrzej Mikosza 3 lata temu otrzymał nagrodę przyznaną przez  Stowarzyszenie Polskich Artystów Teatru, Filmu, Radia i Telewizji.

Uwielbia pracę z dziećmi i młodzieżą. Prowadzi dla dzieci i młodzieży lekcje teatralne swojego autorstwa. Co roku chętnie wciela się w postać św. Mikołaja i w przestrzeni teatru spotyka się z widzami. Po spektaklach zaś nie odmawia zrobienia sobie z nim zdjęcia oraz odpowiada na nurtujące młodych widzów pytania.

Andrzej Mikosza, poza pracą artystyczną na scenie, z pasją oddaje się także działaniom społecznym. Od wielu lat związany z Towarzystwem Polonia – Kresy, w którym pełni funkcję Skarbnika w Zarządzie. Towarzystwo Polonia – Kresy powstało w lipcu 2012 roku w Opolu i ma charakter naukowo – kulturalno – społeczny.

Mimo ogromnego dorobku artystycznego, dużych osiągnięć, zdobytych nagród i rozległej działalności społecznej, Andrzej Mikosza nadal pracuje zawodowo, wciąż tworzy kolejne, pasjonujące role w nowych produkcjach teatralnych i nadal opracowuje koncepcje działań, których odbiorcami są osoby potrzebujące.

fot. zdjęcia ze spektaklu “Szkice z Becketta”/OTLiA

Dariusz Król

Znawca futbolu, pomysłodawca i były redaktor naczelny ogólnopolskiego tygodnika „Tylko piłka”. W przeszłości także dziennikarz tygodnika i dziennika Gazeta Opolska (m.in. kierownik działu sportowego). Obecnie redaktor magazynu „Opole i kropka” i Czasu na Opole, w których zajmuje się głównie tematami z życia miasta, historią i sportem.

Najnowsze artykuły