Jubileuszowe nagrody w opolskiej kulturze rozdane

Już po raz kolejny rozdano Nagrody Miasta Opola za osiągnięcia w dziedzinie kultury. Czwartkowa gala w Opolskim Teatrze Lalki i Aktora była tym bardziej wyjątkowa, iż była to 25 edycja tych najważniejszych miejskich laurów dla ludzi kultury.

Historia nagrody sięga 1995 roku. Jej laureatami zostali wtedy: poeta, pisarz i krytyk literacki Zbyszko Bednorz oraz zdobywająca wówczas coraz większą sławę Edyta Górniak. W kolejnych latach miejskie nagrody w dziedzinie kultury otrzymało wielu opolskich literatów, plastyków, malarzy, architektów, aktorów, muzyków i animatorów kultury.

Później rozszerzono katalog kategorii, tak aby nagradzać również debiutantów, najciekawsze wydarzenia kulturalne oraz mecenasów kultury, którzy finansowo wspierają wiele twórczych działań. Sylwetki wszystkich laureatów na przestrzeni 25 edycji przypomina specjalna jubileuszowa publikacja przygotowana przez Urząd Miasta.

Z roku na rok opolskie instytucje kultury, organizacje pozarządowe, opolscy radni oraz uczelnie wyższe zgłaszają coraz więcej nominacji do nagród, co potwierdza słowa Prezydenta Miasta Opola Arkadiusza Wiśniewskiego, że „Opole – Stolica Polskiej Piosenki to miasto, które stawia na kulturę, chce ją rozwijać i o nią dba”. Tegoroczne edycja to rekordowa liczba 49 kandydatur w siedmiu kategoriach.

Do zacnego grona laureatów Nagród dołączył w tym roku Teatr Ekostudio, który został uhonorowany Nagrodą za całokształt dokonań artystycznych i twórczych. Nagrodę promocyjną za aktywność kulturalną promującą miasto w kraju i za granicą otrzymał Jarosław Kubów Jarecki, znany wokalista i raper, którego występ uświetnił także jubileuszową galę. Nagrodę dla animatorów kultury za osiągnięcia w dziedzinie jej upowszechniania wręczono Agnieszce Zientarskiej, polonistce, filozofce, teatrolożce, filmoznawczyni i podróżniczce.

Nagrodzono również dwóch debiutantów: aktorkę i reżyserkę Annę Wieczorek za stworzony przez nią w Opolskim Teatrze Laki i Aktora spektakl „Uciec od rozpaczy. Życie romantyczne zamknięte  w monodramie” oraz pisarza Olafa Pajączkowskiego, autora książki „Sekrety Opola”. Wydarzeniem kulturalnym roku została indywidualna wystawa Malwiny Mielniczuk w Galerii Sztuki Współczesnej w Opolu pt. „Dziewczyna Szatana” podejmująca tematykę emancypacji, wolności i buntu. Projekt edukacyjno-artystyczny Młodzieżowego Domu Kultury „Lekcje Grotowskiego” wyróżniono Nagrodą w dziedzinie ochrony dziedzictwa kulturowego. Uhonorowani zostali także mecenasi opolskiej kultury: Zakład Technologii Wysokoenergetycznych Explomet Gałka, Szulc Sp. j., Lellek Grup Sp. z oo. oraz firma Sopelek.

Z okazji tego szczególnego jubileuszu, na scenie Opolskiego Teatru Laki i Aktora miało miejsce jeszcze jedno wyjątkowe wydarzenie. Prezydent Arkadiusz Wiśniewski uhonorował Nagrodą specjalną za osiągnięcia w dziedzinie kultury wybitnego opolanina, szczególnemu artystę, który zawsze nosi Opole w swoim sercu, Honorowego Ambasadora Stolicy Polskiej Piosenki.

Podczas gali nie zabrakło wielu emocji i wzruszeń, na scenę wjechał również urodzinowy tort, a zwieńczeniem jubileuszu był piękny i liryczny recital Michała Bajora.