Już w czwartek w Opolu Tour de Pologne. Będą ograniczenia w ruchu

Najlepsi kolarze świata zawitają do Opola. 6 sierpnia z opolskiego Rynku wystartuje II etap 77. Tour de Pologne, którego meta znajdować się będzie z Zabrzu. Do pokonania – 151,5 km.

Wyścig wraca do stolicy województwa opolskiego po ośmiu latach przerwy. W 2012 roku na placu Kopernika mieliśmy metę etapu, w którym zwyciężył po finiszu z grupy Brytyjczyk Ben Swift. Żeby przywołać w pamięci wcześniejszą wizytę w naszym mieście największego polskiego wyścigu kolarskiego i jednej z największych imprez sportowych w kraju trzeba natomiast cofnąć się do 1996 roku.

Gwiazdy na starcie

W tym roku ze względu na pandemię koronawirusa mamy do czynienia z wyjątkową sytuacją. Wyścigi kolarskie były odwoływane i przekładane na inne terminy. Tak samo było w przypadku Tour de Pologne, który według pierwotnego kalendarza miał się odbyć w lipcu i liczyć siedem etapów. Międzynarodowa Federacja Kolarska początek sezonu wyznaczyła na 1 sierpnia. Tour de Pologne, który został skrócony z siedmiu do pięciu etapów jest więc pierwszym wyścigiem wieloetapowym z grona tych najpoważniejszych, który się odbędzie. Z tego względu na starcie zobaczymy wiele gwiazd peletonu.

W wyścigu wystąpią 22 drużyny, a każda liczy siedmiu zawodników. Na liście startowej nie brakuje byłych zwycięzców TdP. Będzie jeden z najwybitniejszych polskich kolarzy, brązowy medalista ostatnich igrzysk olimpijskich – Rafał Majka z ekipy Bora-hansgrohe który triumfował w 2014 roku. Triumfy mają na koncie także: Hiszpan Ion Izagirre (Astana) i Belg Tim Wellens (Lotto Soudal). W peletonie znalazł się także aktualny mistrz świata Duńczyk Mads Pesersen (Trek-Segafredo) czy inny zawodnik mający na koncie ten tytuł Portugalczyk Rui Costa (Emirates).

Jednym z głównych faworytów będzie natomiast Richard Carapaz z Ekwadoru. Zawodnik z grupy INEOS w 2019 triumfował w jednym z najważniejszych wyścigów – Giro d’Italia.  W stawce jest też Belg Remco Evenepoel (Deceuninck – Quick Step) typowany do roli wielkiej gwiazdy w przyszłości. Nie zabraknie również znakomitych sprinterów takich jak: Brytyjczyk Mark Cavendish (Bahrain-Mc Laren), Niemiec John Degenkolb (Lotto Soudal), jego rodak Pascal Ackermann (Bora-hansgrohe) czy Słoweniec Luka Mezgec (Mittchelon-Scott). Wśród 22 drużyn będzie także jadąca z „dziką kartą” reprezentacja Polski w biało-czerwonych koszulkach złożona z młodych zawodników. Łącznie będzie 13 Polaków.

Trasa w naszym mieście

Kolarze wystartują z Rynku w czwartek 6 sierpnia o godz. 14.50. To będzie start honorowy. Pierwsze 4,5 km etapu będzie to jazda „na rozgrzewkę” w spokojnym tempie. Peleton z Rynku wyjedzie w stronę kościoła Ojców Franciszkanów. Następnie dojedzie do placu Wolności i na rondzie skręci w ulicę Mozarta, a potem dalej ul. Żwirki i Wigury, Powolnego, fragmentem Krakowskiej, Korfantego, Piastowską, przez Most Piastowski, plac Piłsudskiego, Spychalskiego do Niemodlińskiej. Potem skręt w lewo w ul. Prószkowską. Na wysokości kampusu Politechniki nastąpi start ostry (około godz. 15.05). Polega on na tym, że sędzia chorągiewką daje sygnał do niego. Nie ma zatrzymania peletonu. Od tego sygnału sędziego następuje już ostre ściganie. Peleton z Opola wyjedzie w kierunku Prószkowa.

Zmiany w organizacji ruchu

Już w środę 5 sierpnia od godz. 15.00 z ruchu zostaną wyłączone: ul. Koraszewskiego, Rynek i Książąt Opolskich (od Rynku do ul. Katedralnej), a także ul. Barlickiego. Jest to spowodowane tym, że na tych ulicach staną wozy zabezpieczenia technicznego. Wykorzystany będzie parking przy Amfiteatrze. Do ruchu zostaną one przywrócone w czwartek 6 sierpnia o godz. 17.00.

Ulice całkowicie wyłączone z ruchu na trasie wyścigu: Rynek, plac Wolności, Minorytów, Mozarta, Żwirki i Wigury, Powolnego, Krakowska (na odcinku Powolnego – 1 Maja), Korfantego, Piastowska, most Piastowski, plac Piłsudskiego, Spychalskiego, Prószkowska. Ulice te zostaną wyłączone z ruchu w czwartek 6 sierpnia na pół godziny przed startem wyścigu (o godz. 14.20). Po przejeździe kolumny kolarzy będą sukcesywnie otwierane.

Ulica Niemodlińska (na odcinku Spychalskiego – Prószkowska) zostanie częściowo wyłączona z ruchu. Nieprzejezdna będzie nitka południowa (od strony bloków na ul. Prószkowskiej). To nią pojadą kolarze. Nitka północna (od strony bloków na ul. Koszyka) będzie przejezdna w obu kierunkach. Ruchem kierować będą policjanci. Kierowców prosimy o zachowanie ostrożności. Ruch jedną nitką na ul. Niemodlińskiej wprowadzony zostanie o godz. 13.30 w czwartek 6 sierpnia, a nitka południowa będzie przejezdna po tym jak kolarze już ją opuszczą.

Linie autobusowe na trasie wyścigu kursować będą normalnie do wprowadzenia tymczasowej organizacji ruchu tj. na 30 minut przed startem wyścigu, który planowany jest na godz. 14.50. Następnie wraz z pozostałymi pojazdami oczekiwać będą na otwarcie ulic dla ruchu. W związku z czasowym wyłączeniem przystanku autobusowego na ul. Niemodlińskiej na wysokości pawilonu handlowego Carrefour w kierunku centrum miasta, zostanie uruchomiony tymczasowy przystanek na ul. Niemodlińskiej na wysokości posesji nr 9.

W zabezpieczeniu trasy wyścigu na terenie miasta udział wezmą: funkcjonariusze Policji, Straży Miejskiej, strażacy z jednostek Ochotniczych Straży Pożarnych i wolontariusze.

Organizatorem wyścigu jest Lang Team.

Najnowsze artykuły