Kajakiem blisko Opola – popularne trasy wakacyjne

Tym razem z Pawłem Szpalą, znanym w sieci jako Człowiek Przygoda, udajemy się na wyprawę kajakiem. A że tras w regionie jest wiele – o różnym stopniu zaawansowania, niewątpliwie warto spróbować powiosłować i zachwycić się dziką przyrodą. Wszystkie polecane trasy są dostępne w  publikacji „Przewodnik pełen przygód” autorstwa Pawła Szpali.

Malownicza Mała Panew

Opolska Amazonka, jak nazywa się tę rzekę z powodu otaczającego ją krajobrazu, liczy sobie 132 kilometry. Jej źródło znajduje się w pobliżu miasta Koziegłowy, zaś swój bieg kończy jako prawy dopływ Odry na północ od Opola. Na opolskim odcinku w okolicy Krasiejowa została świetnie zagospodarowana pod spływy kajakowe, które z roku na rok cieszą się coraz większą popularnością. Działa tu kilka firm zajmujących się wypożyczeniem sprzętu, posiadających własne przystanie kajakowe. Wystarczy umówić się telefonicznie i stawić na wyznaczoną godzinę. Po skończonym spływie, turyści są odwożeni busem na miejsce rozpoczęcia wycieczki. Poniżej podajemy kilka wariantów spływów.

Krupski Młyn – przystań kajakowa Kielcza – Basen Leśny Zawadzkie
Pierwsza trasa liczy ok. 16 km. Odcinkowi dodają uroku powalone przez wodę drzewa. Na rzece znajdują się dodatkowe „przeszkody” w postaci jazów oraz młyna. Na niektórych fragmentach spływu poziom wody jest naprawdę niski, więc jest to dobra opcja na podróż z mniejszymi pociechami. Na wyprawę należy przeznaczyć cały dzień.

Zawadzkie – Kolonowskie

Najbardziej popularną jest trasa Zawadzkie – Kolonowskie, która liczy ok. 12 km. Jest godna polecenia dla wszystkich: młodych, starszych oraz rodzin z dziećmi ze względu na niski poziom wody oraz niezwykłą malowniczość odcinka. Na drzewach widnieją oznaczenia, które informują uczestników spływu, ile kilometrów do pokonania jeszcze pozostało – dzięki czemu można dobrze rozplanować wycieczkę. Na wyprawę należy przeznaczyć ok. 2,5 – 3 godzin.

Kolonowskie – Krasiejów – Ozimek
Zdaniem autora przewodnika jest to najlepsza kajakowa trasa na Małej Panwi. Wynika to z dużego zróżnicowania nurtu rzeki, który na samym początku przyspiesza, by za zakrętem nieco zwolnić. Sielskości krajobrazu dodają wyłaniające się na środku rzeki wyspy czy pasące się leniwie na nabrzeżu stada krów. Ostatni wariant Kolonowskie – Staniszcze Małe to typowa trasa przeznaczona dla rodzin z dziećmi. Dlaczego? Jest krótka, płytka i łatwa do pokonania dla debiutujących kajakowiczów.

Dziko w Zagwiździu
To mała miejscowość znajdująca się na terenie Stobrawskiego Parku Krajobrazowego. Spływy odbywają się tu z nurtem trzech rzek: Budkowiczanki, Stobrawy oraz Jemielnicy. Przeprawa różni się od wcześniej wymienionych tras tym, że rzeka Budkowiczanka jest na niektórych odcinkach bardzo wąska i zarośnięta. Dodaje to wyprawie większego ducha przygody, ale jest to też bardziej wymagająca fizycznie eskapada. Autor przewodnika podaje trzy trasy na terenie Stobrawskiego Parku Krajobrazowego, rekomendując je dla osób średniozaawansowanych. Pierwsza z nich wiedzie z Grzędy, przez Zagwiździe do Murowa i mierzy ok. 5,5 km. Dłuższy i bardziej zaawansowany odcinek, na który przeznaczyć trzeba ok. 6 godzin wiosłowania określany jest „trasą pięciu młynów”. Zaczyna się w Tułach i wiedzie przez Nowe Budkowice, Stare Budkowice, Grzędę, Morcinek, Zagwiździe i kończy się w Murowie. Ostatnia z nich biegnie z Murowa do Krzywej Góry. Początkowo płyniemy zacienionym lasem, co daje wytchnienie w upalny dzień, następnie krajobraz zmienia się na otwartą przestrzeń biegnącą między polami. Na czas przepłynięcia należy zarezerwować ok. 4,5 godziny.

Odrą do ostoi w Kopaniach
To mało znana, lecz pozytywnie zaskakująca trasa biegnąca z Lewina Brzeskiego przez Skorogoszcz aż do Przystani Kopanie. Na 17 kilometrowym odcinku popłyniemy z nurtem dwóch rzek: Nysy Kłodzkiej i Odry podziwiając dziką przyrodę i dobrze spędzając ok. 4 godziny. Podróż kajakiem rozpoczynamy przy zaporze w Lewinie Brzeskim, który niesie nas wartkim nurtem w dół szerokiej na tym odcinku Nysy Kłodzkiej. Warto zrobić sobie przystanek w Skorogoszczy – bo miejsc postojowych nie będzie zbyt wiele. Do dyspozycji turystów pozostają trzy wiaty i palenisko na ognisko. Kolejny etap przyjemnie wiedzie przez las, wijąc się i zmieniając co rusz stronę. Mniej więcej na tym odcinku wpływamy na rzekę Odrę, której nurt słabnie zmuszając wodniaków do mocniejszego użycia wioseł. Bardzo prawdopodobne jest spotkanie jelonków, które na tym obszarze mają swój wodopój. Spływ kończymy w bardzo przyjemnej Przystani Kopanie. Na miejscu można się przebrać, rozpalić ognisko, a nawet rozbić biwak nad brzegiem Odry.

*Tekst ukazał się w lipcowym wydaniu magazynu “Opole i Kropka”.

„Przewodnik pełen przygód” autorstwa Pawła Szpali, w którym znajdują się opisy wspomnianych tras kajakowych dostępny jest w Ramiarnii Galeria K-ART. DESIGN w Opolu na ul. Książąt Opolskich lub na www.czlowiekprzygoda.pl

Najnowsze artykuły