Kamionka Piast nie do poznania

Przedstawiciele miasta oraz MOSiR-u w niedzielne południe oficjalnie otworzyli kompleks sportowo-rekreacyjny „Kamionka Piast”. Na zaniedbanym do niedawna terenie w Śródmieściu powstało atrakcyjne miejsce dla mieszkańców.

Pojawiły się ścieżki pieszo-rowerowe, place zabaw i siłownia, park dla psów oraz całoroczne boisko ze sztuczną nawierzchnią, a także stanica dla płetwonurków.

Prace na tym obszarze rozpoczęły się w czerwcu 2020 roku od gruntownych porządków oraz usuwania zalegającego gruzu oraz wytyczenia ciągów komunikacyjnych: pieszych i rowerowych.

Koncept rewitalizacji był skomplikowany z wielu względów, m.in. z powodu opanowania linii brzegowej kamionki przez dziką przyrodę, konieczności usunięcia poprzemysłowych elementów po Cementowni Piast przy jednoczesnym nienarażaniu użytku ekologicznego zawierającego chronioną faunę i florę.

Projektem na zaaranżowanie tego terenu zajęła się opolska pracownia architektoniczna Państwa Zatwarnickich, która miała nie lada zadanie w postaci zaspokojenia zróżnicowanych potrzeb użytkowników tego terenu, włączając w to opolskie środowisko nurkowe.

– Teraz możemy cieszyć się z oddania do użytku pięknego i bardzo funkcjonalnego terenu dla całych rodzin, który cieszy mieszkających tu opolan i zaprasza nowo zaaranżowaną przestrzenią. Szczególnie wrażenie robi pływający na wodzie pomost z przepiękną panoramą całego akwenu, który został zbudowany dla płetwonurków. Kamionka Piast to przecież jedno z najlepszych w regionie miejsc do nurkowania – podkreśla Arkadiusz Wiśniewski, prezydent Opola.

Szlaki komunikacyjne na zrewitalizowanej kamionce wypełniają się powoli spacerowiczami, biegaczami i rowerzystami. Planując układ ścieżek zachowano naturalny układ starodrzewia, które dzięki tej inwestycji zostało wyeksponowane.

Punkty widokowe i altany oraz dwa miejsca piknikowe na pewno wypełnią się wiosną. Pojawiło się już całkiem sporo właścicieli czworonogów na świeżo wybudowanym wybiegu dla psów. Zyskali oni nowy teren do zabawy z pupilami. A entuzjaści rekreacji „pod chmurką” mogą już korzystać z siłowni. Na siedmiu hektarach w południowo-zachodniej części kamionki nasadzono nowe drzewa i byliny, powstały też trawniki i dwa place zabaw dla najmłodszych.

W międzyczasie zakończyła się też budowa boiska do piłki nożnej. Zlikwidowane zostały pozostałości po hali nieistniejącej już cementowni, chociaż zachowano charakterystyczne filary. W tym miejscu powstał także parking na 54 auta.

Nie zmienia to faktu, że Kamionka Piast pozostanie terenem objętym ochroną, niedostępnym do kąpieli, ale nadal będą z niej mogli korzystać nurkowie. To właśnie dla nich od strony ulicy Wapiennej powstała specjalna stanica, a także wspomniany pomost pływający.

Przebudowa kosztowała 7 milionów 700 tysięcy złotych, z czego około 85% to środki pozyskane przez miasto z Unii Europejskiej.

*Tekst ukazał w październikowym wydaniu magazynu „Opole i kropka”.