Kiedy mandat jest prawomocny i co wiąże się z jego podpisaniem?

To jedna z najbardziej znanych kar za wykroczenie – opolska policja przypomina najważniejsze zasady dotyczące mandatów.

Za szybka jazda, niezastosowanie się do obowiązujących znaków, czy też prowadzenie pojazdu, w którym pasażerowie nie mają zapiętych pasów bezpieczeństwa – to tylko niektóre sytuacje, które mogą zakończyć się otrzymaniem mandatu karnego. Czy jednak zawsze trzeba go przyjąć? Jakie mogą być konsekwencje odmowy – o tym przypomina opolska policja.

– Podstawową przesłanką do zastosowania trybu mandatowego jest zgoda sprawcy wykroczenia na przyjęcie mandatu – mówi mł. asp. Przemysław Kędzior z Komendy Wojewódzkiej Policji w Opolu. – Bezpośrednio przed wypisaniem takiego mandatu sprawca wykroczenia każdorazowo zostaje pouczony przez funkcjonariusza o prawie do odmowy przyjęcia mandatu oraz o konsekwencjach takiej decyzji.

Sprawca może jednak odmówić przyjęcia mandatu. Wtedy policjant kieruje sprawę do sądu.

– Podczas rozprawy sąd rozpatrzy stanowisko funkcjonariuszy i porówna ze stanowiskiem osoby ukaranej oraz dostarczonymi przez strony dowodami. Warto o tym pamiętać, że  w świetle nowego taryfikatora mandatów, Sąd może nałożyć na sprawcę wykroczenia grzywnę w wysokości nawet 30 tys. zł – zaznacza mł. asp. Kędzior.

Mandat staje się prawomocny w momencie jego podpisania. Jeśli chcemy odmówić jego przyjęcia – nie należy go podpisać. Jak przypomina nasz rozmówca, przepisy jasno określają sytuacje, w których można wystąpić o uchylenie mandatu.

Są to sytuacje, w których ukarano kierowcę za czyn, który nie jest wykroczeniem, mandat dostała osoba, która nie ukończyła 17 roku życia, gdy wykroczenie wynikało z działania w obronie koniecznej lub stanu wyższej konieczności lub jeżeli za wykroczenie odpowiada osoba, która ma ograniczoną poczytalność – jest chora psychicznie lub upośledzona umysłowo – mówi Kędzior. – Należy jednak pamiętać, że sąd rozpatruje wniosek o uchylenie mandatu na posiedzeniu, a nie rozprawie. Nie bada więc okoliczności zdarzenia. Sąd jedynie ustala czy zaszła jedna z wymienionych powyżej przesłanek i na tej podstawie uchyla mandat, bądź utrzymuje go w mocy.

W 2022 roku policjanci wystawili 4 161 887 mandatów o łącznej wartości 1 359 479 593 złotych i 19 groszy. Inne służby , w tym samym okresie, wystawiły 167 273 mandaty o łącznej kwocie 56 680 340 złotych.

 

 

Najnowsze artykuły