Kiermasz książek i podróże. To czeka na odwiedzających bibliotekę
Spotkania podróżnicze dla rodzin z dziećmi – tym w najbliższych dniach będzie żyła Filia nr 4 przy Książąt Opolskich. A w siedzibie głównej warto odwiedzić kiermasz i wymienić się książkami na długie, jesienne wieczory.
Już w sobotę (21.09) od godz. 11.00 do 15.00 w holu MBP będzie można wymieniać się książkami podczas kiermaszu używanych książek.
W poniedziałek (23.09) otwarcie wystawy oraz debata „Polityka mniejszościowa przed stu laty i obecnie na przykładzie Opolszczyzny i Łużyc” o godz. 12.30 w MBP. Celem wystawy jest prezentacja szerokiemu gronu odbiorców kompleksowego obrazu burzliwych dziejów Serbołużyczan w ich międzynarodowym kontekście oraz ich położenia w dniu dzisiejszym. Na 15 planszach tematycznych zobrazowano położenie tej mniejszości w czasach cesarstwa, dążenia niepodległościowe po I wojnie światowej, rozwój ruchu narodowego w czasach republiki weimarskiej, terror nazistowski, odrodzenie narodowe po klęsce Niemiec, usytuowanie w czasach Niemieckiej Republiki Demokratycznej oraz sytuację dzisiejszą. Wystawę przygotował Instytut Serbołużycki w Budziszynie. W Polsce prezentowana jest w przez Sieć Ziem Zachodnich i Północnych. W Opolu prezentowana jest w ramach obchodów 90-lecia Instytutu Śląskiego. Współorganizatorem jest Stowarzyszenie Polsko-Serbołużyckie Pro Lusatia. Prezentowane materiały pochodzą z Serbołużyckiego Archiwum Kultury oraz szeregu archiwów w Niemczech, Czechach i Polsce. Językami wystawy są niemiecki i górnołużycki oraz polski, w postaci przewodnika. Jej autorami są Friedrich Pollack, Jana Piňosová, dr. Christian Schölzel. Wystawę będzie można oglądać w holu MBP do 7 października br. Otwarciu wystawy towarzyszyć będzie debata pod tym samym tytułem.
W poniedziałek (23.09) Okręg Opole Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej oraz MBP zapraszają na projekcję skróconej wersji filmu pt. „O coś więcej niż przetrwanie” na temat aresztowania gen. Grota (Stefana Roweckiego). Komentarz krytyczny do filmu wygłosi dr hab. Aleksander Woźny, prof. PAU Kraków (PTH, Oddział Opole). |Początek o godz. 17:00 w sali konferencyjnej.
W każdy ostatni wtorek miesiąca (24.09) o godz. 17.00 w Pokoju Bajek MBP odbywają się zajęcia pt. „Brzdąca hece w bibliotece”. To spotkania dla rodziców z dziećmi w wieku przedszkolnym, podczas których wykorzystywane są książki interaktywne. Warsztaty są w formie zabaw ruchowych, sensorycznych i plastycznych, przeplatane różnymi zadaniami i głośnym czytaniem.
Także we wtorek (24.09) ciekawa propozycja w Fili nr 4. A wszystko w ramach rodzinnych spotkań podróżniczych „4 Strony Marzeń”, czyli cyklu skierowanego do młodych podróżników, które będą odbywały się na ul. Książąt Opolskich 48 – 50. Pierwsze o godz.18.00 pt. „Marzenia spełniają się w Azji z Magdaleną Błońską – Ałasą. Azja Południowo-Wschodnia to z europejskiej perspektywy świat magiczny, pełen niezwykłych zjawisk, zapachów, kolorów i zwierząt. Wszystko jest tam zupełnie inne niż to, do czego przyzwyczajeni są Europejczycy – ubrania, jedzenie, muzyka, obyczaje, a nawet sposób prowadzenia auta. Magdalena Błońska-Ałasa, która nie tylko podróżowała z plecakiem przez Azję, ale na pewien czas tam zamieszkała, opowie o tym, dlaczego Azja Południowo-Wschodnia jest tak wyjątkowa. Będzie można zobaczyć mnóstwo zdjęć i filmów z podróży i posłuchać o: Tajlandii i jej pływających targach, świątyniach i słoniach; Mjanmie i jej pagodach i złotych świątyniach; Wietnamie i jego polach ryżowych i kolorowych miastach; oraz o Kambodży, tajemnicach Angkor Wat i życiu na wodzie. Uczestnicy będą rysować Azjatycką Mapę Marzeń i malować twarze w azjatyckie motywy.
W środę (25.09) o godz. 18.30 kolejne spotkanie pt. „Zacznij od Opolszczyzny!” z cyklu ***4 Strony Marzeń***. Nie trzeba mieć paszportu, żeby przeżyć przygodę. Opolszczyzna obfituje w wiele świetnych miejscówek na jedno- lub kilkudniowe wycieczki. I w wielu z nich można fantastycznie spędzać czas z dziećmi. O tym, gdzie pojechać całą rodziną i jakich można się tam spodziewać atrakcji i udogodnień dla wielopokoleniowej ekipy, opowie Paweł Kostrzewa – przewodnik PTTK i miłośnik naszego regionu, który był już chyba wszędzie.
W czwartek (26.09) o godz. 18.00 w Filii nr 4 spotkanie poprowadzi Mateusz Świstak, którego uczestnicy dobrze znają z poprzednich edycji „4 Strony Marzeń”. To ten gagatek, który jest głośniejszy niż wszystkie dzieci na sali, wulkan energii, który opowiada całym sobą. Podczas wydarzenia ph. „Na mongolskim stepie” dzieci i rodzice posłuchają o urokach życia w siodle. Mongolia to miejsce, gdzie wzrok ledwie sięga horyzontu. To kraj niebieskiego nieba, wielkich stepów i gór widocznych gdzieś w oddali. Miejsce, gdzie bez konia człowiek nie mógłby przetrwać. Uczestnicy dowiedzą się ponadto, gdzie to siodło zostawić, dlaczego drzwi do mongolskiego domu są tak pięknie malowane, a buty wyglądają, jakby ktoś pożyczył je od elfów świętego Mikołaja.
Ostatnie podróżnicze spotkanie odbędzie się w piątek (27.09) o godz.18.00. Który kraj to ojczyzna tajemniczych Inków oraz wiecznie uśmiechniętych alpak i lam? To oczywiście położone wysoko w Andach Peru. Agnieszka i Piotr Gołofitowie odwiedzili niedawno ten kraj, a na spotkaniu opowiedzą m.in. o tym, jak: wsłuchiwali się w odgłosy dżungli, podziwiali flamingi, lwy morskie i wiele innych egzotycznych zwierząt, jeździli na deskach snowboardowych po pustyni, zwiedzali na rowerach księżycowe krajobrazy, schodzili na dno jednego z najgłębszych kanionów świata, czy poznawali historię nieistniejącego już Imperium Inków i spotkali ich potomków. O tym wszystkim uczestnicy posłuchają na spotkaniu pt. „Najdalsze zakątki Peru”.