„Kochanowski” gotowy na nowy sezon

Po wakacyjnej przerwie wracają spektakle do Teatru im. Jana Kochanowskiego. Na rozruch po upalnym lecie przygotowano trzy spektakle: „Romeo i Julia” reż. Attila Keresztes, „Sztuka kochania” reż. Mira Mańka oraz „Pół na pół”. Natomiast pod koniec miesiąca odbędzie się kolejna edycja Opolskiej Szkoły Tańca czyli przegląd najważniejszych polskich spektakli z obszaru tańca współczesnego.

„Romeo i Julia“

Najkrótsza, a zarazem najpiękniejsza historia miłosna w świecie. Zaczyna się gwałtownie i kończy momentalnie. Ze względu na niepohamowane namiętności jest w niej o wiele więcej złych decyzji niż dobrych, i to one prowadzą do nieodwracalnych czynów. Historia kochanków z Werony w niezwykle piękny, poetycki sposób przypomina nam, że musimy intensywnie przeżywać każdą chwilę, ponieważ śmierć jest zawsze tutaj, obok nas.

“Sztuka Kochania” 

Może zacząć się od kłótni w kolejce do lekarza albo od oblania kogoś kawą. Może zacząć się, kiedy chcemy kupić tę samą kanapę albo od wypadku, w którym kogoś prawie przejeżdża wielki śmietnik. Może zacząć się od wspólnego pójścia do łóżka albo od spotkania po latach szkolnej miłości. Może zacząć się przy winie, na dansingu, w klubie książki. Może zacząć się wszędzie i najczęściej wtedy, gdy zupełnie się tego nie spodziewamy. Ręce się pocą, oczy nabierają blasku, a serce bije tak mocno, że przez chwilę zastanawiamy się, czy to nie zawał. I już wiemy, że nie da się tego zatrzymać. I już wiemy, że nie chcemy tego zatrzymać. I już wiemy, że ten człowiek – to nasz człowiek!

Potem bywa różnie. Czasem wszystko idzie dobrze, a czasem wszystko idzie źle. Sztuka kochania drugiej osoby okazuje się bardziej skomplikowana, niż zakładaliśmy. Co wtedy robić?

Sztuka kochania to dziś już klasyczna, a w latach 70. i 80. XX wieku rewolucyjna, propozycja popularnonaukowa na tematy seksu, uczuciowości, bliskości oraz budowania harmonijnych związków. Adresowana przede wszystkim do osób rozpoczynających swoją przygodę z seksem i miłością, w prostych słowach wyjaśnia zawiłe mechanizmy ludzkiej psychiki i fizjologii, udziela szczegółowych rad związanych z technikami pieszczot i współżycia, a także przypomina o roli flirtu, kokieterii czy higieny osobistej w sprawach udanego seksu.

W spektaklu Miry Mańki zaglądamy do mózgu zakochanego mężczyzny, który po ostatnich miłosno-erotycznych porażkach postanowił sięgnąć po rzeczowe wsparcie. Przyglądając się radom, obserwacjom i wnioskom Michaliny Wisłockiej, w zabawny sposób konfrontuje się z tym, co wie, a czego nie wie o seksie, bliskości i uważności.

“Pół na pół” 

Spektakl powstał w ramach SCENY INICJATYW AKTORSKICH. Scena Bunkier jest między innymi miejscem prezentacji przedstawień, których pomysłodawczyniami, pomysłodawcami są aktorki i aktorzy naszego teatru. Podążając za ideą „teatru wielu głosów, różnych spojrzeń”, inicjatywy aktorskie dają możliwość naszym artystom zaprezentowania własnego punktu widzenia świata i sztuki oraz wyrażenia indywidualnej ekspresji wybranych przez siebie utworów.

Noc pełna pytań i wątpliwości. Karol jest wyczerpany opieką nad schorowaną matką i marzy o dalekiej podróży. Jego brat Jan czeka na spadek, który pozwoli mu uwolnić się od problemów finansowych. Dopóki żyje ich matka, realizacja życiowych planów i marzeń obu braci stoi pod znakiem zapytania.

„Pół na pół” to dramat w komediowym przebraniu, czarna komedia o sile pragnień, braterskiej więzi i życiowych kłopotach. Skomplikowana historia relacji między braćmi i matką jest tu opowiedziana w sposób zabawny, ale jednocześnie zmuszający do refleksji.

W dniach od 21 do 29 września w teatrze im. Jana Kochanowskiego na kolejna edycja Opolskiej Sceny Tańca. To przegląd najważniejszych polskich spektakli z obszaru tańca współczesnego. Jest to także okazja do obejrzenia spektakli teatru tańca zza granicy. Ponownie opolskiej publiczności zaprezentowane zostaną najciekawsze realizacje taneczne i performatywne, zarówno młodych, jak i uznanych choreografek, choreografów oraz artystek i artystów. Opolska Scena Tańca 2024 to osiem interesujących spektakli, wykłady, warsztaty taneczne oraz spotkania z twórczyniami i twórcami.

Bilety do nabycia na www.bilety.teatropole.pl 

 

Szczegółowy repertuar na wrzesień:

– 7 września godz. 17:00 PÓŁ NA PÓŁ

– 7 września godz. 19:30 ROMEO I JULIA

– 8 września godz. 16:00 PÓŁ NA PÓŁ

– 8 września godz. 19:00 ROMEO I JULIA

– 12 września godz. 19:00 SZTUKA KOCHANIA

– 13 września godz. 19:00 SZTUKA KOCHANIA

– 14 września godz. 19:00 ROMEO I JULIA

– 15 września godz. 18:00 ROMEO I JULIA GDY RODZICE SĄ W TEATRZE…

– 20 września godz. 19:00 SZTUKA KOCHANIA

– 21 września godz.10:00 MASTERCLASS | FIGHTING MONKEY PRACTICE – OPOLSKA SCENA TAŃCA

– 22 września godz. 18:00 SILENCE – OPOLSKA SCENA TAŃCA

– 23 września godz. 10:00 TU MIESZKAMY – OPOLSKA SCENA TAŃCA

– 23 września godz. 17:00 TU MIESZKAMY – OPOLSKA SCENA TAŃCA

– 23 września godz. 20:00 WARSZTATY | GAGA – OPOLSKA SCENA TAŃCA

– 24 września godz. 11:00 WARSZTATY | TAŃCA WSPÓŁCZESNEGO – OPOLSKA SCENA TAŃCA

– 24 września godz. 19:00 OUBLIETTE – OPOLSKA SCENA TAŃCA

– 25 września godz. 18:00 ONE HUNDRED FALLS – OPOLSKA SCENA TAŃCA

– 26 września godz. 19:00 WOW – OPOLSKA SCENA TAŃCA

– 27 września godz. 11:00 WARSZTATY | CZEGO LUDZIE NIE POWIEDZĄ… – OPOLSKA SCENA TAŃCA

– 27 września godz. 19:00 DRGANIE JEDNEJ STRUNY – OPOLSKA SCENA TAŃCA

– 28 września godz. 12:00 WARSZTATY | PORUSZENI – OPOLSKA SCENA TAŃCA

– 28 września godz. 17:00 CZĘŚCI CIAŁA – OPOLSKA SCENA TAŃCA

– 28 września godz. 19:30 INTERMEZZO – OPOLSKA SCENA TAŃCA

 

Najnowsze artykuły