Kolejna mobilna łąka stanęła w mieście

Tym razem zielona oaza pojawiła się w okolicach CH Solaris. To trzecia tego typu przestrzeń w Opolu.

W stolicy województwa łąki kwietne funkcjonują od poprzedniego lata. Pierwsza została ustawiona na placu Kopernika, a druga na placu Jana Pawła II. Dziś wykonawca projektu realizowanego przez Miasto Opole – Zakład Komunalny w Opolu – zainstalował kolejną na przedłużeniu ul. Sienkiewicza pomiędzy Solarisem, a hotelem Kamienica. Pojawiło się tam 21 donic z różnorodną roślinnością oraz trzy siedziska.

– Łąki pełnią wiele funkcji, a przede wszystkim zwiększają bioróżnorodność i pozytywnie wpływają na czystość powietrza w mieście. Mają też charakter dekoracyjny i spełniają rolę edukacyjną. Można obserwować ich rozkwit i żywotność roślin, to także doskonałe miejsce dla pszczół i trzmieli. Mamy nadzieję, że ta burza kwiatów w przestrzeni miejskiej sprawi, że w mieście odrodzi się moda wśród mieszkańców na kwiaty. Chcemy tym projektem wzbudzić modę na kwiaty, choćby na balkonach, czy w ogródkach – mówi Katarzyna Oborska Marciniak, wiceprezes Zakładu Komunalnego.

Łąki to doskonałe miejsce do obcowania z przyrodą oraz obserwacji owadów, dlatego postanowiono przygotować również siedziska. A będzie co podziwiać: około 60 gatunków i odmian roślin typowo łąkowych, takich jak: krwawniki, złocienie, pysznogłówki, przegorzan, mikołajki, jeżówki, czyściec, chaber driakiewnik, wiesiołek krzewiasty, kocimiętka. Będą też trawy ozdobne: trzęślice, turzyce, seslerie, proso, butelua, a także rośliny przyprawowe: oregano, tymianek, mięta, melisa, hyzop i wiele, wiele innych…. Łąki kwietne w sercu miasta wabią kolorami oraz zapachem.

Rośliny są regularnie podlewane i wymieniane, gdyż nie mają bezpośredniego kontaktu z gruntem. Na okres zimy donice będą zabierane, rośliny zabezpieczane przed mrozami i pielęgnowane, tak aby wiosną znów pojawić się w przestrzeni miejskiej.