Kolejne nowe autobusy przyjadą do Opola

Kolejne  10 nowych autobusów będzie jeździło po ulicach Opola. Dostarczy je firma Solaris Bus & Coach. Zgodnie z podpisaną dziś umową o wartości przekraczającej 12 milionów złotych nowe pojazdy przyjadą do Miejskiego Zakładu Komunikacyjnego w ciągu 300 dni od złożenia podpisów.

Zamówione przez Urząd Miasta całkowicie niskopodłogowe, dwunastometrowe pojazdy zabiorą na pokład jednorazowo przynajmniej 85 pasażerów, w tym 26 na miejscach siedzących. Efektywną wymianę pasażerską zapewnią trzy pary podwójnych drzwi. Aby dodatkowo ułatwić zajęcie miejsc osobom podróżującym na wózkach inwalidzkich lub z wózkami dziecięcymi, w drugich drzwiach znajdzie się rozkładana rampa, a kierowca będzie miał ponadto możliwość skorzystania z ‘przyklęku’ opuszczającego prawą stronę autobusu aż o 7 centymetrów. Dla zapewnienia komfortu przejazdu pasażerom, producent wyposaży autobusy m.in. w wydajny układ klimatyzacji oraz gniazda USB, dzięki którym będą oni mogli naładować swoje urządzenia mobilne. W zamówionych Urbino 12 nie zabraknie także rozbudowanego systemu informacji pasażerskiej oraz cyfrowego monitoringu wizyjnego. W jego skład wejdą kamery przestrzeni pasażerskiej, obszaru na zewnątrz 2 i 3 drzwi, kamera do obserwacji drogi przed pojazdem oraz kamera cofania wraz z czujnikami. Wszystkie autobusy zostaną także przygotowane pod późniejszy montaż automatów biletowych.

– Zakup tych autobusów to kolejny etap rewolucji w MZK. Wprowadzamy coraz więcej nowoczesnych rozwiązań, które zdecydowanie poprawią jakość życia w mieście – wyjaśnia prezydent Opola, Arkadiusz Wiśniewski.

– To już ostatnia partia z 61 nowych autobusów, które w ostatnim czasie zakupiliśmy dla miasta – dodaje wiceprezydent, Małgorzata Stelnicka.

Producent z Bolechowa dużą wagę przykłada do kwestii bezpieczeństwa produkowanych autobusów. Nie inaczej jest w przypadku zamówienia złożonego przez Opole. Dostarczone Solarisy posiadać będą m.in. system przeciwpożarowy z wizualną i dźwiękową sygnalizacją w kabinie kierowcy. Całość zewnętrznego oraz wewnętrznego oświetlenia wykonana będzie w technologii LED. Jeśli chodzi o miejsce pracy kierowców przewoźnik zdecydował się na przeszkloną kabinę typu zamkniętego wyposażoną m. in w lodówkę.

Do napędu nowoczesnych autobusów z Bolechowa polski producent przeznaczy dynamiczny silnik o mocy 300 KM, spełniający rygorystyczne normy czystości spalin EURO VI, z którym współpracować będzie automatyczna skrzynia biegów. Jednostka napędowa wyposażona będzie w tzw. funkcję ‘zimnego startu’, ułatwiającą rozruch przy temperaturach sięgających -20 stopni Celsjusza.

– Jeden kominek w domu emituje tyle spalin, co 20 naszych nowych  autobusów – zaznacza prezes MZK Opole, Tadeusz Stadnicki.

– Nasze pojazdy spełniają najwyższe rygory norm ekologicznych. Mają również wiele nowoczesnych udogodnień, o czym już wkrótce będą mogli przekonać się mieszkańcy Opola – tłumaczy Petros Spinaris, wiceprezes zarządu ds. sprzedaży i after sales firmy Solaris Bus & Coach.

Zamówione dziś pojazdy będą pierwszymi wyprodukowanymi w fabryce w Bolechowie dla Miejskiego Zakładu Komunikacyjnego w Opolu. Istniejąca od 1996 roku firma Solaris Bus & Coach S.A. od szesnastu lat jest samodzielnym liderem polskiego rynku autobusów miejskich, na który dostarczyła już ponad 6000 pojazdów.

Zakup nowych autobusów to element większego projektu realizowanego przez miasto, w ramach którego zmodernizowano zajezdnię MZK przy ul. Kępskiej oraz rozbudowano system obsługi pasażerów (m.in. automaty biletowe, tablice dynamicznej informacji na przystankach).

Najnowsze artykuły