Kolejni opolanie uhonorowani i odznaczeni

Podczas uroczystej sesji Rady Miasta wręczono miejskie wyróżnienia – tytuł “Honorowego Obywatela Miasta Opola” oraz odznaki honorowe “Za Zasługi dla Miasta Opola”.

Pierwsze z wyróżnień trafiło do Józefa Wojnara, a pośmiertnie tytuł otrzymał Edward Faciejew. Profesor Wojnar od lat związany jest z Politechniką Opolską. W przeszłości był też pięcioboistą, a następnie trenerem w Chemiku Kędzierzyn i kadrze miotaczy. Zawodnicy, których trenował odnosili liczne sukcesy, a szkoleniowiec doczekał się nawet olimpijczyków.

Z kolei trener Faciejew, który zmarł trzy lata temu, przez blisko 40 lat związany był z opolskim dżudo i stworzył klub AZS Opole. Jego podopieczni i podopieczne świętowali wiele sukcesów na arenie międzynarodowej i przez lata należeli do ścisłej krajowej czołówki. Faciejew był też wychowawcą całych sportowych pokoleń opolan.

Odznaki Honorowe “Za Zasługi dla Miasta Opola” trafił z kolei do: Anny Chodakowskiej (byłej zawodniczki, a obecnie trenerki i prezes klubu Judo AZS Opole) oraz Ireny Krasickiej (przewodnik PTTK). Obie nagrodzono za zaangażowanie i działalność społeczną.

Odznakę odebrało też Stowarzyszenie Opolskie Lamy – za pomysł i organizację festiwalu filmowego, spotkania z twórcami i prowadzenie niezależnego kino Meduza. Za popularyzację gry w szachy odznakę odebrał z kolei Waldemar Toboła. Nagrodzono także: Mirosława Śnigórskiego – wieloletniego nauczyciela wychowania fizycznego i dyrektora Szkoły Podstawowej nr 2 w Opolu. Ostatnia odznaka trafiła do Krzysztofa Siemiona – sztangistę i srebrnego medalistę z Igrzysk Olimpijskich w Barcelonie w 1992 roku, a obecnie trenera Budowlanych Opole.

Do tej pory uhonorowanych tytułem “Zasłużonego obywatela Opola” zostało około 90 osób. Wśród nich znaleźli się m.in.: byli samorządowcy, działacze oraz przedstawiciele środowiska akademickiego, kultury i sportu. Przypomnijmy, że do wyróżnienia wyżej wymienionymi  tytułami  kandydata może zgłosić każdy mieszkaniec. Wystarczy złożyć wniosek o opinię do Kapituły Wyróżnień Honorowych. Jeśli rada kapituły wyda pozytywną opinię, wówczas wniosek o przyznanie wyróżnienia trafia na obrady sesji miasta, a ostateczną decyzję podejmuje Rada Miasta.

Najnowsze artykuły