Kolejny etap prac przy Opolu Wschodnim

Przebudowa skrzyżowania w rejonie dworca Opole Wschodnie wkracza w kolejny etap. Przypomnijmy, inwestycja jest warta blisko 140 mln złotych.

Kilka dni temu rozpoczęło się palowanie na 500-metrowym odcinku w ciągu ulic Batalionów Chłopskich i Bohaterów Monte Cassino. Na miejscu stanęła 20-metrowa palownica, która przez najbliższe kilka miesięcy będzie wbijała ponad 2000 pali, które mają za zadanie wzmocnić teren, tak aby można było wybrać ziemię i stworzyć przejazd na poziomie “– 1”.

Na poziomie “0” powstanie gigantyczne skrzyżowanie, którego  jednym z elementów będzie tunel w nasypie kolejowym w okolicach peronu dworca. Tunel nie będzie ani drążony, ani przekopywany, tylko przeciskany. To metoda jakiej w Opolu jeszcze nie wykorzystywano.  Od strony ulicy Rataja powstała platforma startowa, z której wciskana będzie w nasyp cała betonowa konstrukcja tunelu. Betonowanie konstrukcji już się zakończyło, teraz trzeba czekać aż osiągnie ona odpowiednią wytrzymałość i dopiero wtedy rozpocznie się wciskanie w nasyp kolejowy. Stworzenie w tym miejscu tunelu pozwoli m.in. na dojazd z ulicy Katowickiej w kierunku Osiedla AK.

Ostatnim elementem tego gigantycznego skrzyżowania będzie estakada wzdłuż nasypu kolejowego. Powstały już zjazdy w kierunku ulicy Luboszyckiej, wiadukt nad Oleską, a także część najazdu od strony ulicy Bohaterów Monte Cassino.

W ramach tej inwestycji powstaje też centrum przesiadkowe przy Uniwersytecie Opolskim. Wytyczone są już na nim drogi oraz perony dla autobusów.  W okolicy zmieni się układ komunikacyjny nie tylko dla kierowców, ale też dla pieszych i rowerzystów. Powstają nowe chodniki oraz ścieżki rowerowe, które ułatwią jazdę m.in. od ulicy Luboszyckiej i Katowickiej

Prace mają się zakończyć w połowie 2021 roku.

Najnowsze artykuły