Koncertowy lipiec w amfiteatrze

Muzyka na żywo, energia płynąca ze sceny, niepowtarzalne dźwięki i niezapomniane emocje już niebawem zagoszczą na dłużej Narodowego Centrum Polskiej Piosenki.

Wraz z nastaniem lata koncerty z Sali Kameralnej przenoszą się do najsławniejszego w Polsce Amfiteatru. Ogromna scena, ponad 3600 miejsc i największe gwiazdy oraz niezapomniana muzyka – to wszystko i wiele więcej będzie można doświadczyć w ciepłe letnie wieczory w samym sercu Opola. Tegoroczny repertuar jest różnorodny: od największych gwiazd popu, po artystów alternatywnych, którzy występują na największych festiwalowych scenach. Nie zabraknie także sztandarowych wakacyjnych projektów jak Letnia Scena NCPP oraz Siesta na Tarasie, które uzupełnią pokazy kina pod chmurką.

W piątek 8 lipca wystąpił Ralph Kaminski. W następny weekend na scenie zaprezentuje się Paweł Domagała z programem „Wracaj Tour Na Bis”. Aktor, muzyk i autor przepięknych piosenek, dzięki swoim talentom, stał się jednym z najbardziej rozpoznawalnych polskich artystów młodego pokolenia. Latem 2022 roku zobaczymy go na scenie w ramach pożegnalnej trasy „Wracaj Tour na bis”! Płyta „Wracaj” to mieszanka wielu gatunków muzycznych – od folku i rocka aż po country. Piosenki z tej płyty są pisane prosto z serca, tworząc na koncertach wyjątkową atmosferę.

Kolejny weekend to czas Krzysztofa Zalewskiego i Korteza. MTV Unplugged Zalewskiego to występ w stu procentach akustyczny, bo muzyk podszedł do zadania tak rzetelnie jak Paul McCartney w 1991 r. Brzmienie dopełnia nieobecna wcześniej na koncertach Zalewskiego bardzo efektowna sekcja dęta. Wysoki poziom napięcia pomagają utrzymać świetni goście: Paulina i Natalia Przybysz śpiewające w piosence „Jednego serca” i coverze „Romanca Cherubina”, Justyna Święs i Kuba Karaś z zespołu The Dumplings czy wreszcie Miłosz Pękala, wirtuoz wibrafonu. To koncert bez prądu, ale pełen mocy, w każdej sekundzie, od „Her Majesty” z płyty „Zelig”, którą Zalewski zaczyna swój występ unplugged, przez piosenki z najnowszego albumu „Zabawa”, po „Miłość Miłość” na finał. Jest i premiera: napisany specjalnie na potrzeby koncertu MTV Unplugged utwór „Ptaki”, piosenka apel, by wznieść się ponad podziały.

Letnie trasy koncertowe Korteza to już tradycja. Intymny klimat, który stwarza artysta charakterystyczny głos i ogromna dawka emocji to gwarancja wyjątkowego wieczoru. Tegoroczny koncert, jak zapowiada Kortez, będzie ostatnią okazją, aby zobaczyć projekt w tejże odsłonie. Już wkrótce czeka nas nowe wydawnictwo artysty. Wszyscy, którzy pojawią się w amfiteatrze, będą mieli również okazję posłuchać genialnego projektu Mitch & Mitch con il loro Gruppo Etereofonico, zespół wystąpi bowiem w roli suportu.

W sierpniu scenę opanują choćby Lady Pank, Kasia Kowalska oraz Żabson i Kizo oraz Jazz Band Młynarski-Masecki, Ten ostatni zespół choćby to band grający przedwojenny polski jazz. Wbrew obiegowej opinii, jazz nie trafił do Polski na falach słuchanego po kryjomu Radia Wolna Europa. Wybitny pianista Marcin Masecki razem z Janem Emilem Młynarskim powołali do życia zespół odwołujący się do starej tradycji polskich orkiestr jazzowych międzywojnia. W repertuarze Jazz-Bandu znalazły się utwory swingowe, w większości nieznane. Nie zabraknie też kilku wyjątkowych tang, z których autorstwa polscy kompozytorzy znani byli na całym świecie. Aranżacje Marcina i głos Janka nadają całości zupełnie nowy oddech, czyniąc tę muzykę aktualną i użytkową, do tańca i wzruszeń.

*Tekst ukazał się w lipcowym wydaniu magazynu „Opole i Kropka”