Koperty Życia już 6. rok pomagają seniorom

W Opolu wydano ich już około 6 tysięcy. Koperty Życia to niepozorne narzędzie, które pozwala szybciej pomóc seniorom w nagłej zdrowotnej potrzebie.

Wewnątrz zawierają informacje o stanie zdrowia pacjenta, o lekach, które zażywa, jeśli takowe są, warto tam też włożyć karty wypisowe ze szpitala – wylicza Małgorzata Jarosz-Basztabin, kierownik Centrum Informacyjno-Edukacyjnego „Senior” w Opolu, gdzie po koperty każdy senior może się zgłosić.

Dobrze też do kopert włożyć informacje z namiarami na bliskich bądź znajomych, których podczas interwencji medycznej należy o stanie pacjenta poinformować. Jeśli w domu jest jakieś zwierzę, dobrze jest wcześniej ustalić i poinformować, kto się nim zajmie, jeśli właściciel będzie musiał trafić do szpitala.

Do każdej koperty dołączamy dwie naklejki– wyjaśnia  Małgorzata Jarosz-Basztabin. – Jedną naklejamy po wewnętrznej stronie drzwi wejściowych mieszkania , drugą w miejscu, gdzie koperta jest przechowywana. Obie są wskazówką dla ratowników medycznych, że mogą z takiej koperty skorzystać i gdzie należy jej szukać. Sugerujemy, żeby trzymać je w lodówce, to najbardziej poręczne i niezobowiązujące miejsce.

Trzeba pamiętać, że zawartość Kopert Życia należy odświeżać, bo stan zdrowia właściciela, lista jego leków często się zmieniają. Dokumentację najlepiej wypełnić z udziałem lekarza pierwszego kontaktu, by zawarte tam informacje były dla ratowników wiarygodne.

– Koperty Życia, co potwierdzają również ratownicy medyczni, znakomicie potrafią zdynamizować niezbędną pomoc, jakiej wymaga senior. Dlatego zachęcamy wszystkich, by się do nas po nie zwracali – podkreśla szefowa Centrum „Senior”. – Koperty są bezpłatne, w tym roku przy ich przygotowywaniu udzielił nam wsparcia Zakład Komunalny w Opolu, za co w imieniu seniorów bardzo dziękujemy.

Najnowsze artykuły