KORONAWIRUS: Skrzynka korespondencyjna w Miejskim Centrum Świadczeń

W związku z zaleceniami prezydenta Opola, aby ograniczyć osobiste załatwianie spraw urzędowych, w tym w Miejskim Centrum Świadczeń w Opolu, co ma na celu zapobieganie rozprzestrzenianiu się koronoawirusa informujemy, jak załatwić sprawy w Centrum bez konieczności osobistej wizyty.

Załatw sprawę przez Internet

Wnioski o zasiłek rodzinny i dodatki, ,,Becikowe’’, ,,Kosiniakowe’’, Fundusz alimentacyjny, 500 plus, 300plus można złożyć elektronicznie wraz ze skanem dokumentów, niezbędnych do przyznania świadczenia. Są dwa sposoby, aby to zrobić:

– za pośrednictwem portalu Emp@tia https://empatia.mpips.gov.pl/

– platformy ePUAP https://epuap.gov.pl

Wniosek o stypendium, dodatek mieszkaniowy i energetyczny składamy pocztą lub przez skrzynkę  korespondencyjną. Jeżeli zarządcą mieszkania jest Miejski Zarząd Lokali Komunalnych (Miasto) nie trzeba potwierdzać wniosku o dodatek mieszkaniowy w MZLK, instytucja załatwi to za nas.

Wyślij wniosek  pocztą

Można także wysyłać wnioski i dokumenty do urzędu pocztą pod adres: Miejskie Centrum Świadczeń w Opolu, 45-057 Opole ul. Ozimskiej 19.

Zadzwoń

Masz pytanie? Nie wiesz jak złożyć wniosek przez Internet? Nie wiesz jakie dokumenty masz skompletować? Zadzwoń pod jeden z numerów wskazanych na stronie: www.mcs.opole.pl

Wrzuć dokumenty do skrzynki korespondencyjnej.

Jeżeli każdy z poprzednich sposobów zawiódł i trzeba przyjść do MCŚ, aby złożyć dokumenty, można je wrzucić do specjalnie przygotowanych w tym celu skrzynek korespondencyjnych. Jedna skrzynka będzie wystawiona na parterze budynku, naprzeciw stanowiska ochrony, druga na siódmym piętrze, obok wind. Do skrzynki można wrzucić wnioski, które chcemy złożyć (najpierw telefon np. pod numer 77 44 35 700, 708, 704 – pomogą ustalić, jakich dokumentów potrzebujemy) oraz dokumenty, które należało dostarczyć do wniosku (dokumenty spakujmy do koperty, a na niej napiszmy imię i nazwisko wnioskodawcy, numer pesel i informację jakiej sprawy dotyczą dokumenty). Państwa dane będą bezpieczne. Skrzynki będą opróżniać kilka razy dziennie, są one również objęte monitoringiem wizyjnym.

Na siódmym piętrze obok wind będą wystawione formularze do pobrania. Do odwołania zostanie wyłączona funkcja umawiania wizyt przez Internet.

Wnioski oraz inne dokumenty mogą być wysyłane do MCŚ przez Internet za pośrednictwem:

– portalu Emp@tia https://empatia.mpips.gov.pl/

– platformy ePUAP https://epuap.gov.pl

Warunkiem korzystania z elektronicznych narzędzi urzędowych jest posiadanie Profilu Zaufanego albo Podpisu kwalifikowanego.

Jeżeli nie posiadasz Profilu Zaufanego, możesz łatwo go uzyskać. Profil Zaufany to bezpłatne narzędzie, dzięki któremu można załatwiać sprawy urzędowe przez Internet w serwisach administracji publicznej, bez wychodzenia z domu. Za jego pomocą można łatwo, szybko i bezpiecznie wysyłać oraz sprawdzać dokumenty w różnych serwisach urzędowych, np. wysłać wniosek o „becikowe” przez portal Emp@tia lub wysłać do urzędu dowolne pismo przez platformę ePUAP https://epuap.gov.pl.

JAK I GDZIE MOŻNA UZYSKAĆ PROFIL ZAUFANY?

  1. Załóż i potwierdź Profil Zaufany on-line za pośrednictwem bankowości elektronicznej w:

Alior Bank, Envelo, ING Bank Śląski, Inteligo, mBank, Millennium Bank, Pekao S.A., PKO BP, Santander Bank Polska, T-Mobile Usługi Bankowe.

  1. Wyślij wniosek o nadanie Profilu Zaufanego przez stronę https://pz.gov.pl.

Aby potwierdzić wniosek, należy w ciągu 14 dni udać się osobiście do Punktu Potwierdzającego.

Weź ze sobą ważny dowód osobisty lub paszport.

WYSYŁANIE WNIOSKÓW PRZEZ PORTAL EMP@TIA

Aby wysłać wniosek:

  1. Wejdź na stronę https://empatia.mpips.gov.pl/
  2. W zakładce eWnioski zaloguj się lub załóż nowe konto.
  3. Po założeniu konta korzystaj z usług portalu logując się każdorazowo za pomocą Profilu Zaufanego lub Podpisu kwalifikowanego (bezpiecznego podpisu elektronicznego).

WYSYŁANIE DOKUMENTÓW, W TYM UZUPEŁNIEŃ DO WNIOSKÓW DROGĄ ELEKTRONICZNĄ PRZEZ PLATFORMĘ ePUAP

Aby wysłać do MCŚ dokument drogą elektroniczną:

  1. Kliknij na poniższy link http://epuap.gov.pl/kup/searchContentServlet?nazwaOpisu=Skargi,+wnioski,+zapytania+do+urzedu&idPodmiotu=MCSwOpolu
  2. Zostaniesz przekierowany na platformę ePUAP.
  3. Kliknij na przycisk Załatw sprawę.
  4. Nastąpi przekierowanie na stronę logowania, gdzie po zalogowaniu przez Profil zaufany pojawi się formularz, w którym możesz wpisać informację dla urzędu oraz załączyć dowolny dokument w formie załącznika.
  5. Przy wysyłaniu pisma pamiętaj o elektronicznym podpisaniu informacji Podpisz Podpisem Zaufanym lub podpisem kwalifikowanym.

Dariusz Król

Znawca futbolu, pomysłodawca i były redaktor naczelny ogólnopolskiego tygodnika „Tylko piłka”. W przeszłości także dziennikarz tygodnika i dziennika Gazeta Opolska (m.in. kierownik działu sportowego). Obecnie redaktor magazynu „Opole i kropka” i Czasu na Opole, w których zajmuje się głównie tematami z życia miasta, historią i sportem.

Najnowsze artykuły