“Kosmos” w Miejskiej Bibliotece Publicznej

Konsulat Generalny USA w Krakowie oraz Miejska Biblioteka Publiczna im. Jana Pawła II w Opolu zorganizowały wyjątkową wystawę “Z Księżyca na Marsa i dalej…”

Wystawę fantastycznych zdjęć NASA z misji Apollo i programu Artemis będzie można oglądać do 22 lutego w galeria MBP Zamostek, przy ul. Minorytów 4. Wstęp jest wolny.

W 2019 roku obchodziliśmy 50. rocznicę misji, która zawiodła ludzi na Księżyc. 19 lipca 1969 Apollo 11 dotarł do orbity Księżyca, a 20 lipca Armstrong i Aldrin w module księżycowym zbliżyli się do jego powierzchni. Ten pierwszy tego samego dnia dotknął powierzchni Księżyca. W tym pamiętnym momencie wypowiedział słynne słowa: “To jeden mały krok dla człowieka, ale wielki skok dla ludzkości.”

Po misji Apollo 11, NASA wysłała na Księżyc jeszcze sześć załóg: Misje Apollo 12 do 17. Jedynie załodze Apollo 13 nie udało się wylądować na Księżycu. Wypadek w drodze na Srebrny Glob wymusił decyzję o powrocie na Ziemię. Ostatni lot, Apollo 17, odbył się w grudniu 1972 roku.

Obecnie, wraz z programem Artemis, NASA zapoczątkowała nową erę eksploracji kosmosu. Skutkiem innowacyjnego podejścia i połączenia misji komercyjnych oraz międzynarodowych jest plan NASA wysłania robotów na powierzchnię Księżyca już w tym roku. Celem jest zbadanie księżycowych zasobów i przygotowanie podwalin pod stałą obecność człowieka. To zamierzenie umożliwi eksplorację całego systemu słonecznego, dostarczenie nauce nowej wiedzy i otwarcie nowych możliwości.

Najnowsze artykuły