30 maja specjalny koncert w amfiteatrze!

W najbliższą niedzielę – 30 maja, w Amfiteatrze Tysiąclecia w Opolu odbędzie się koncert poświęcony pamięci Krzysztofa Krawczyka. Widowisko muzyczne nosić będzie tytuł „Pamiętam Ciebie z tamtych lat – The best of Krzysztof Krawczyk”. Początek transmisji w niedzielę, 30 maja o godz. 20.15 w TVP1.

Obdarzony barytonowym głosem i charyzmatyczną osobowością Krzysztof Krawczyk po brzegi wypełniał sale koncertowe. Jego utwory znajdowały się na szczytach muzycznych list przebojów, a szlagiery takie jak: „Parostatek”, „Mój przyjacielu”, „Bo jesteś Ty”, „To, co dał nam świat” zapisały się w historii polskiej muzyki rozrywkowej. Telewizja Polska w dwuczęściowym widowisku muzycznym przypomni największe hity Krzysztofa Krawczyka. Będzie to hołd dla Artysty i jego twórczości.

W repertuarze Krzysztofa Krawczyka usłyszymy m.in. Edytę Górniak, Marylę Rodowicz, Natalię Kukulską, Halinę Mlynkovą, Sylwię Grzeszczak, Roxanę Węgiel, Paullę, Ryszarda Rynkowskiego, Krzysztofa Kiljańskiego, Piotra Kupichę, Andrzeja Krzywego, Łukasza Zagrobelnego, Rafała Brzozowskiego, Rasa Lutę i Norbiego. Na scenie amfiteatru wystąpią też: Marcin Daniec, duet Sławomir & Kajra, zespoły Pectus, Various Manx & Kasia Stankiewicz, grupa Gang Marcela oraz ponad 50-osobowa orkiestra pod batutą Tomasza Szymusia.

Dzięki nowoczesnym efektom wizualnym i technicznym, na scenie zaśpiewają wykonawcy w duecie z Artystą. Nie zabraknie też materiałów filmowych z prywatnych i oficjalnych archiwów Krzysztofa Krawczyka, wspomnień rodziny i przyjaciół, a całość dopełni wyjątkowa oprawa choreograficzna oraz multimedialna scenografia.

„Pamiętam Ciebie z tamtych lat” to pierwsze od śmierci widowisko muzyczne upamiętniające jego dorobek.

Organizatorem koncertu jest Telewizja Polska w partnerstwie z Miastem Opole.

Krzysztof Krawczyk był jednym z największych i najważniejszych artystów polskiej estrady. Jego niezwykła kariera trwała z powodzeniem ponad 55 lat, w każdej dekadzie przynosząc piosenkarzowi i jego publiczności kolejne niezapomniane przeboje.

Zadebiutował na scenie w 1963 roku (w tym samym roku odbył się I Krajowy Festiwal Polskiej Piosenki w Opolu). W pierwszym etapie swojej kariery, artysta związany był z Trubadurami – jednym z najważniejszych zespołów epoki bigbitu. W 1966 roku podczas IV KFPP grupa wystąpiła po raz pierwszy w Opolu, śpiewając m.in. utwór „Jesteśmy Trubadurzy” (muz. Sławomir Kowalewski, sł. Krzysztof Krawczyk). Krzysztof Krawczyk współpracował z zespołem przez dekadę, już wtedy wyróżniając się na tle ówczesnej polskiej sceny muzycznej.

Początek solowej kariery Krzysztofa Krawczyka przypadł na lata 70. Wówczas to ukazały się trzy niezwykle ważne dla dalszej kariery artysty albumy: debiutancki „Byłaś mi nadzieją”, „Rysunek na szkle” oraz „Jak minął dzień”.

Jako solista Krzysztof Krawczyk wystąpił po raz pierwszy w opolskim amfiteatrze w 1974 roku w koncercie „To śpiewa młodość”, podczas którego zaprezentował utwór „Nie żałuj róż, gdy płonie las” (muz. Ryszard Poznakowski, sł. Janusz Kondratowicz). Największy sukces w Opolu odniósł cztery lata później, gdy w 1978 roku zaśpiewał na Festiwalu przepiękną kompozycję Aleksandra Maliszewskiego do słów Jonasza Kofty pod tytułem „Pogrążona we śnie Natalia”. Występem tym Krzysztof Krawczyk zapewnił sobie zwycięstwo w koncercie „Premiery”. Kolejnym wielkim sukcesem był udział Krawczyka w XXIII KFPP w Opolu w 1986 roku. Artysta pojawił się na festiwalu po pięcioletnim pobycie w USA – finalnie, w głosowaniu widzów udało mu się zająć drugie miejsce.

W kolejnych latach artysta z powodzeniem nagrywał płyty i koncertował, na krótki czas ponownie wyjechał także do Stanów Zjednoczonych. Sukces i wspaniałe powitanie ze strony publiczności podczas recitalu na Sopot Festival 1994 zachęcił Krawczyka do powrotu do Polski na stałe.

Nowe otwarcie w karierze Krzysztofa Krawczyka przyniósł rok 2001, gdy piosenkarz nagrał z Goranem Bregoviciem album zatytułowany „Daj mi drugie życie”, na którym znalazł się m.in. wielki przebój „Mój przyjacielu” (muz. i sł. Momčilo Bajagić, sł. pol. Daniel Wyszogrodzki). Tytuł albumu okazał się dla artysty proroczy. Krzysztof Krawczyk w krótkim czasie otrzymał propozycje współpracy od młodszego pokolenia polskich twórców. Już rok później ukazał się album „…Bo marzę i śnię”, na którym znalazły się dwa kolejne wielkie przeboje w repertuarze Krawczyka: „Bo jesteś ty” (muz. Andrzej Smolik, Przemysław Myszor, Danuta Jurewicz-Myszor, sł. Przemysław Myszor, Danuta Jurewicz-Myszor) oraz „Chciałem być” (muz. Robert Gawliński, sł. Maciej Maleńczuk). Niezwykle istotna okazała się też kolejna płyta zatytułowana „To, co w życiu ważne” z 2004 roku, na której mogliśmy usłyszeć duety, jakie Krzysztof Krawczyk zarejestrował m.in. z Edytą Bartosiewicz i Muńkiem Staszczykiem.

Czas ten był niezwykle znaczący dla artysty również ze względu na występy i wyróżnienia otrzymane podczas Krajowego Festiwalu Polskiej Piosenki w Opolu. W 2002 roku na XXXIX KFPP Krzysztof Krawczyk otrzymał SuperJedynkę w kategorii teledysk roku za piosenkę „Mój przyjacielu”. Rok później odebrał aż dwie SuperJedynki: dla najlepszego wokalisty, a także za najlepszy teledysk do utworu „Bo jesteś ty”. W 2004 r. natomiast, podczas XLI KFPP w Opolu, wokaliście wręczono Nagrodę TVP Polonia „Artysta bez granic”. Rok 2005 ponownie okazał się być szczęśliwy dla Krawczyka – artystę uhonorowano SuperJedynką dla najlepszego wokalisty.

Po kilkuletniej nieobecności na festiwalu w Opolu Krzysztof Krawczyk ponownie zaśpiewał w 2018 r. podczas 55. KFPP. Artysta obchodził wówczas święto 55 lat kariery estradowej. Ponadto piosenkarz zaprezentował w festiwalowym konkursie „Przebój na Mundial” swoją propozycję – piosenkę „Lewandowski, gol dla Polski” (muz. Ryszard Kniat, Wiesław Wolnik, sł. Andrzej Kosmala). Podczas tego festiwalu, Krzysztof Krawczyk przekazał do Muzeum Polskiej Piosenki w Opolu czapkę kapitańską, w której wielokrotnie występował na scenie, śpiewając jeden ze swoich największych przebojów – „Parostatek” (muz. Krzysztof Krawczyk, Jerzy Milian, sł. Tadeusz Drozda).

Krzysztof Krawczyk przez całą swoją bogatą karierę prezentował niezwykle różnorodny repertuar gatunkowy – od muzyki pop, country, folk, dance, po muzykę romską, blues czy pieśni religijne. Z powodzeniem śpiewał przeboje Elvisa Presleya, Steviego Wondera, Prince’a, Boba Dylana, Leonarda Cohena czy Johnny’ego Casha. Jak żaden inny polski piosenkarz potrafił z sukcesem powracać na scenę, prezentując różnym pokoleniom Polaków kolejne przeboje.

Mateusz Torzecki

Muzeum Polskiej Piosenki w Opolu

Dariusz Król

Znawca futbolu, pomysłodawca i były redaktor naczelny ogólnopolskiego tygodnika „Tylko piłka”. W przeszłości także dziennikarz tygodnika i dziennika Gazeta Opolska (m.in. kierownik działu sportowego). Obecnie redaktor magazynu „Opole i kropka” i Czasu na Opole, w których zajmuje się głównie tematami z życia miasta, historią i sportem.

Najnowsze artykuły