„Książka za worek śmieci” także w Opolu!

Po raz pierwszy nasze miasto znalazło się na mapie akcji „Książka za worek śmieci”. To ogólnopolskie wydarzenie, które zaplanowano w każdej ze 16 stolic wojewódzkich.

Ta społeczna akcja sprzątania świata została zainicjowana w 2019 roku przez Annę Jaklewicz, podróżniczkę i edukatorkę. Polega ona na wspólnym sprzątaniu lasów, brzegów rzek czy miejskich parków i wszystkich tych miejsca, które z powodu zaśmiecenia wymagają interwencji. Natomiast prezentem i podziękowaniem dla zarejestrowanych uczestników wydarzenia są książki.

– Zależało mi na połączeniu opowieści z podróży z edukacją ekologiczną. Postanowiłam więc działać także lokalnie, a do wspólnego sprzątania zachęcać książkami – opowiada pomysłodawczyni Anna Jaklewicz. – Podczas pierwszej akcji zebraliśmy niemal dwie tony śmieci! Postanowiłam więc działać dalej. Ruszyłam w Polskę, żeby promować ekologiczny styl życia.

Tym razem wspólne sprzątanie odbędzie się 18 września, a osoby, które jako pierwsze wypełnią formularz rejestracyjny i w dniu wydarzenia wezmą udział we wspólnym sprzątaniu, otrzymają książki.

W Opolu sprzątane będą okolice Kamionki Bolko. Żeby wziąć w tym udział należy dołączyć do wydarzenia na Facebooku, w którym zamieszczone są wszystkie niezbędne informacje dotyczące akcji, w tym link do rejestracji.

– Na miejscu zbiórki, na uczestników wydarzenia będą czekać koordynatorzy. Oprócz symbolicznych książek, wręczą każdemu rękawice oraz worki, niezbędne do sprzątania w terenie – wyjaśnia Anna Jaklewicz.

LINK DO WYDARZENIA:

https://www.facebook.com/events/362085298800712

LINK DO REJESTRACJI:

https://forms.gle/bUK32ysbnwjoxSaXA

Uczestnikiem wydarzenia może być osoba dorosła. Dzieci i młodzież mogą wziąć udział w akcji wyłącznie pod opieką rodziców lub opiekunów prawnych. Dla nich przeznaczono dodatkową pulę książek.