Kultowe miejsca Opola. Wystawa na podsumowanie cyklu spotkań

Wszystkich uczestników spotkań poświęconych dawnemu Opolu nie trzeba z pewnością zapraszać. Zapraszamy jednak wszystkich na wystawę, która przedstawia rok rozmów i wspomnień z udziałem znanych Opolan.

Po ostatnim spotkaniu miłośników historii, dawnego Opola, życia w mieście, znanych miejsc i ludzi, przyszedł czas na podsumowanie w formie wystawy. Można ją oglądać przed Archiwum Państwowym w Opolu. A o czym jest?

Obejrzycie znakomite zdjęcia autorstwa Jerzego Stemplewskiego – zacięte pojedynki żużlowe i walkę o piłkę na pograniczu faulu, tłumy w amfiteatrze słuchające (o)polskich gwiazd piosenki… Przyjrzyjcie się skanom archiwaliów: precyzyjnie wytyczonej trasie marszów pierwszomajowych, planowi kina „Odra” czy szkicowi okolic zoo…” – tak zachęcają organizatorzy.

Znajdzie się coś dla fanów opolskiej piłki nożnej i żużla, wielbicieli kina „Odra”, spacerowiczów z wyspy Bolko, smakoszy sklepu „Społem”, bywalców „Teatralne” i „Pająka”, miłośników nocnego życia, fanów wojskowości i i każdego z Opolan.

Wystawa jest podsumowaniem spotkań pod nazwą „Kultowe miejsca Opola”, które organizowały wspólnie: Archiwum Państwowe Opole, Polskie Towarzystwo Historyczne oddział w Opolu, Muzeum Śląska Opolskiego, Muzeum Uniwersytetu Opolskiego.

Spotkania odbywały się przez cały rok, z udziałem prelegentów, zaproszonych gości, znanych Opolan, miłośników historii i mieszkańców. W ich trakcie rozmawiali oni o: opolskiej scenie teatralnej (spotkanie “Na premierę do teatru?” prowadziła Adriana Dawid), o garnizonach wojskowych i jednostkach stacjonujących w mieście (“Miasto garnizonowe czy garnizon w mieście”, Krzysztof Stecki). Ale także o klubach artystycznych i nocnym życiu (“Dawne opolskie kawiarnie, restauracje i kluby, Mariusz Patelski) i Krajowym Festiwalu Polskiej Piosenki (“Opolskie Festiwale”, Sylwia Gawłowska).

Ale sporo było także o sportowych arenach i wydarzeniach (“Sportowe, kultowe miejsca Opola, Krzysztof Stecki), o świętach narodowych i pochodach 1-majowych, zielonym Opolu, czy placach, parkach i miejscach rekreacji oraz opolskich fotografach.

Mamy nadzieję, że ciąg dalszy nastąpi! Historię swojego miasta trzeba znać!

Najnowsze artykuły