Kultura dla zdrowia! Dni Dawcy Szpiku w opolskiej GSW

Każdy może zachorować na nowotwór krwi, bez względu na wiek. Tę diagnozę słyszą dzieci, młodzież, dorośli. Każdy też jednak może pomóc! Wystarczy się zarejestrować w bazie potencjalnych Dawców szpiku.

W Opolu w najbliższym czasie można to zrobić w dniach: 21-22 maja w godz. 12-19, podczas akcji: „Kultura dla zdrowia! Dni Dawcy Szpiku w Galerii Sztuki Współczesnej w Opolu”. Co ciekawe wydarzenie towarzyszy wystawie: Zbigniewa Libery „Efekty wybranych badań terenowy

Rejestracja w bazie polega na przeprowadzeniu wstępnego wywiadu medycznego, wypełnieniu formularza i pobraniu wymazu z błony śluzowej z wewnętrznej strony policzka. Im więcej zarejestrowanych potencjalnych Dawców szpiku w bazach, tym więcej szans na życie dla Pacjentów chorych na nowotwory krwi.

Na oddziałach hematologicznych są tysiące osób, które zmagają się z nowotworem krwi. Szacuje się, że rocznie blisko 700 Pacjentów kwalifikowanych jest do przeszczepienia szpiku od Dawcy niespokrewnionego. Wszystkie te osoby potrzebują Twojej pomocy!

Potencjalnym dawcą szpiku może zostać osoba:

  • między 18 a 55 rokiem życia,
  • w ogólnie dobrym stanie zdrowia i bez znacznej nadwagi,
  • świadomie podejmująca decyzję o rejestracji,
  • pierwszy raz dokonująca rejestracji

Akcja zostanie przeprowadzona przez wolontariuszy z Publicznego Liceum Ogólnokształcące Nr V w Opolu.