Łamią polskie prawo – wracają za granicę
Wyjazd z Polski i zakaz powrotu do państw strefy Schengen na 10 lat – to konsekwencje, które ponieśli obywatele Gruzji i Ukrainy łamiący polskie prawo i zatrzymani przez funkcjonariuszy Straży Granicznej.
56-letni Gruzin został zatrzymany w Opolu. Mężczyzna kilkakrotnie był karany wyrokami za jazdę pod wpływem alkoholu i łamanie sądowych zakazów prowadzenia pojazdów. Komendant Placówki SG w Opolu zdecydował o jego przymusowym doprowadzeniu do granicy, zakazując mu powrotu do państw strefy Schengen. Na wykonanie decyzji Gruzin – na mocy decyzji sądu – będzie oczekiwał w jednym ze strzeżonych ośrodków dla cudzoziemców na terenie Polski.
39-letni obywatel Ukrainy zakończył odbywanie kary pozbawienia wolności w Zakładzie Karnym w Raciborzu. Mężczyzna odbywał karę za znęcanie się nad inną osobą oraz prowadzenie pojazdu w stanie nietrzeźwości. Funkcjonariusze Straży Granicznej przeprowadzili wobec niego kontrole legalności pobytu. – Mimo że cudzoziemiec przebywa w Polsce legalnie to poprzez swoje zachowanie stwarza zagrożenie dla bezpieczeństwa i porządku publicznego – informuje por. SG Szymon Mościcki, Rzecznik Prasowy Komendanta Oddziału SG, Kierownik Zespołu Prasowego Śląskiego Oddziału Straży Granicznej. Komendant Placówki SG w Rudzie Śląskiej, której podlega rybnicka Grupa Zamiejscowa, wydał mu decyzję zobowiązującą do powrotu pod rygorem jej przymusowego wykonania, określając zakaz ponownego wjazdu do państw strefy Schengen na okres 10 lat. Mężczyzna wczoraj został pod konwojem przewieziony do granicy i przekazany władzom Ukrainy.
Od początku roku już ponad 120 osób otrzymało decyzje deportacyjne ze względu na ochronę bezpieczeństwa.
fot. Straż Graniczna








