LAMY – największe filmowe wydarzenie na Opolszczyźnie

Przed nami 17. edycja Festiwalu Filmowego Opolskie Lamy. Niewątpliwie zapadnie nam w pamięć, bo w trakcie dziewięciu dni festiwalowych wybierzemy spośród bogatej oferty najważniejszych filmów światowej i polskiej kinematografii (łącznie 90 projekcji!), spotkamy się z naszymi ulubionymi artystami i weźmiemy udział we wspaniałych koncertach.

Filmowa uczta

– Osią festiwalu, jak co roku, jest Konkurs Główny – to esencja i jego najważniejsza część – zapowiada Rafał Mościcki, dyrektor festiwalu. – Biorą w nim udział etiudy filmowe autorstwa studentów i absolwentów filmówek, a także studentów kierunków związanych z filmem. Zobaczymy wybór spośród setek zgłoszeń filmów krótkometrażowych. Oceniać będzie jury w składzie: Marta Pajek, niezależna autorka filmów animowanych, Maciej Buchwald, reżyser i komik oraz Wojciech Staroń, operator i reżyser filmów dokumentalnych. Ciekawą i ważną częścią będą także filmy amatorskie, prezentowane w osobnej części – Konkursie Filmów Amatorskich. Będziemy kibicować debiutantom, ponieważ wybór jury może stanowić o wstępie do ich przyszłej kariery w świecie filmu.

Decydować będzie jury: Roman Szczepanek (twórca i dyrektor artystyczny Opole Songwriters Festival), Karolina Bujak (kulturoznawczyni, animatorka kultury, obecnie związana z Opolskim Teatrem Lalki i Aktora) oraz Magdalena Maścianica (aktorka Teatru im. Jana Kochanowskiego w Opolu). Swoją nagrodę ponownie przyzna również publiczność, która będzie wybierała zarówno z filmów amatorskich, jak i etiud.

Krzysztof Zanussi w Opolu

Co roku podczas Opolskich Lam twórcy filmowi wybierają osobistość, którą pragną nagrodzić za całokształt twórczości. Tegorocznym laureatem Honorowej Lamy będzie Krzysztof Zanussi – jeden z najznamienitszych reżyserów polskiego i światowego kina, scenarzysta filmowy, teatralny i telewizyjny, producent filmowy, publicysta, pedagog oraz filozof. Jeden z twórców “kina osobistego” i “kina moralnego niepokoju” lat 60. i 70. w Polsce, skupiający się na dylematach moralnych i doświadczeniach pokoleniowych. Po sukcesie “Struktury kryształu” (1969), mistrz “kina intelektualnego”, doceniany był w szczególności za uważną analizę teraźniejszości i realizm, a jako obywatel świata – za postawę ambasadora polskiej kultury za granicą.

We wrześniu tego roku miała premierę książka „Drżące kadry”, w której Piotr Czerkawski (dziennikarz i krytyk filmowy) zawarł rozmowy m.in. z Krzysztofem Zanussim. W związku z tym organizatorzy festiwalu nie omieszkali zaproponować swoim widzom spotkanie z autorem – w poniedziałek 7.10. o godzinie 19:00 w Kinie Meduza. Wywiad z Zanussim w środku numeru.

Wyjątkowi goście i serialowe hity

Wielu propozycjom filmowym, obecnym w festiwalowym kalendarzu projekcji, będą towarzyszyły spotkania z twórcami prowadzone przez dziennikarzy, filmoznawców i literaturoznawców – wyjaśnia Marta Wolna, dyrektor artystyczna festiwalu.

Po pokazie wielokrotnie nagradzanej „Córki trenera” (2018) będziemy mogli porozmawiać z reżyserem filmu – Łukaszem Grzegorzkiem i odtwórczynią tytułowej roli – Karoliną Bruchnicką.

Podczas 17. edycji spotkamy też ulubionych aktorów serialu „Ślepnąc od świateł” (6.10. o 20:00 w Teatrze im. J. Kochanowskiego) – Kamila Nożyńskiego i Martę Malikowską. Co więcej – aktorkę usłyszymy również kolejnego dnia, ponieważ zagra w Opolu koncert wraz z partnerem Wojciechem Brożkiem. Usłyszmy utwory z ich debiutanckiej płyty „Nasza miłość” (2018) utrzymanej, jak sami piszą, w rytmie elektrotechnopop.

O swoim głośnym filmie dokumentalnym „Cienie imperium” opowie reżyser Karol Starnawski, a towarzyszyć mu będzie autor reportażu, na podstawie którego powstał film – Tomasz Grzywaczewski. Zaplanowano także osobne spotkanie wokół książki w filii nr 4 MBP, które odbędzie się 9 października.

Festiwal Filmowy Opolskie Lamy, to nie tylko rodzime produkcje. W tym roku poznamy twórców dwóch filmów z Białorusi. Andrei Kutsila opowie o swoim filmie „Suma”, a Maksim Shved o realizacji „Czystej sztuki”.

Muzyczna strona festiwalu i coś dla uśmiechu

  1. Festiwal Filmowy Opolskie Lamy obfitować będzie w szereg wydarzeń towarzyszących.

Żywiołowy początek zafunduje występ Błażeja Króla w piątek 4.10 w Narodowym Centrum Polskiej Piosenki. W kolejnych dniach będzie można się pobawić podczas wspomnianego koncertu Malikowskiej i Brożka, posłuchać zespołu ZAKUKA oraz Daniela Spaleniaka. – opowiada Marta Wolna. Atrakcyjnym pokazem pozakonkursowym będzie projekcja “Pancernika Potiomkina” z 1925 roku w reż. S. Eisensteina z muzyką na żywo skomponowaną specjalnie dla festiwalowych widzów przez muzyków: ENDY YDEN (Andrzeja Strzemżalskiego), Jakuba Mitoraja, Bartłomieja Pająk i Adama Bławickiego.

Na wspomnianej scenie NCPP odbędzie się też kapitalny stand up teatru improwizowanego Klancyk reżyserem i jurorem Maciejem Buchwaldem na czele. Ponadto podczas festiwalu zostanie zrealizowany nowy projekt artystyczny Katarzyny Zimnoch i Pawła Kleszczewskiego.

Tegoroczna 17. edycja Festiwalu Filmowego Opolskie Lamy otrzymała po raz kolejny znaczące dofinansowanie z budżetu Miasta Opola jak i wsparcie z Urzędu Marszałkowskiego. Po raz kolejny organizatorzy festiwalu otrzymali wsparcie finansowe z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Fundacji Górażdże Aktywni w Regionie.

Najnowsze artykuły