Latarnik Wyborczy pomoże w wyborach do Europarlamentu

Do eurowyborów pozostały niecałe trzy tygodnie. To już ostatnia szansa, by sprawdzić do których polskich partii jest nam najbliżej. Wystarczy  odpowiedzieć na kilka prostych pytań w internetowej ankiecie organizowanej przez Centrum Edukacji Obywatelskiej.

Latarnik Wyborczy działa od 2005 roku. W tym czasie skorzystało z niego 15 300 000 osób. Sposób działania jest niezwykle prosty. Na stronie Latarnika przed tegorocznymi wyborami pojawiło się 25 pytań. Wcześniej odpowiedziały na nie startujące komitety. Poza największymi czyli Koalicją Obywatelską, Prawem i Sprawiedliwością, Trzecią Drogą, Konfederacją i Lewicą odpowiedzi udzieliły też te mniejsze: Polexit i Bezpartyjni Samorządowcy. To pozwala na dokładniejsze zbadanie preferencji wyborczych Polaków.

Pytania dotyczą m.in. tego czy: Unia Europejska powinna ograniczyć się do współpracy gospodarczej, Unia Europejska powinna mieć wspólną armię, Unia Europejska powinna finansować więcej zakupów broni dla Ukrainy, Unia Europejska powinna zrezygnować z celu osiągnięcia neutralności klimatycznej do 2050 roku, Migranci, próbujący przekroczyć granicę Unii Europejskiej poza przejściami granicznymi, powinni być odsyłani z powrotem.

Latarnik porówna Twoje odpowiedzi z odpowiedziami komitetów wyborczych i obliczy Waszą procentową zgodność. Ankietę można wypełnić na stronie Latarnika Wyborczego.

 

Najnowsze artykuły