Lato 2022. Uważajmy na wysokie temperatury

Przez pierwszy tydzień lata razem z opolską policją opisujemy najważniejsze zasady bezpiecznego wypoczynku. Dziś podopowiadamy jak zachowywać się podczas upałów, które są groźne dla każdego.

W najbliższych dniach prognozy pogody zapowiadają upały, dlatego apelujemy o odpowiedzialne i rozsądne zachowanie oraz rozwagę. Zadbajmy zwłaszcza o dzieci, seniorów i osoby chore. Warto zainteresować się losem osób samotnych. Nie zapominajmy również o zwierzętach domowych.

Podczas najbliższych dni warto zatroszczyć się o seniorów mieszkających w sąsiedztwie. Wysokie temperatury bowiem, są szczególnie niebezpieczne dla osób starszych. Ci podczas upałów powinni ograniczyć wychodzenie z domu i dźwiganie ciężkich zakupów. W ramach pomocy sąsiedzkiej upewnijmy się, że mają dostęp do pitnej wody, odpowiednią temperaturę w pomieszczeniu, a ich zdrowiu nic nie zagraża.

Apelujemy szczególnie do osób dorosłych. Nawet jeśli wydaje się nam, że załatwienie jakiejś sprawy zajmie niewiele czasu, podczas upałów nawet na chwilę nie pozostawiajmy dzieci czy zwierząt w zamkniętym samochodzie. Nawet, jeśli wydaje się nam że pojazd nie jest nagrzany, to już w kilka minut temperatura wewnątrz może wzrosnąć nawet do 50 stopni. Nie doprowadzajmy do takich niebezpiecznych sytuacji. Mandat karny to najmniejsza z konsekwencji. Przez brak rozwagi może dojść do narażenia ludzkiego życia.

Nigdy w samochodach nie pozostawiajmy samych dzieci czy zwierząt! Nie bądźmy obojętni gdy zauważymy, że jakaś osoba czy zwierzę znajduje się w sytuacji zagrażającej życiu lub zdrowiu, poinformujmy o wszystkim policję dzwoniąc pod numer 112 i pozostańmy na miejscu do czasu przyjazdu służb. Pamiętajmy też o tym, że jeśli w naszej ocenie dłuższe pozostawanie dziecka czy zwierzęcia w aucie zagraża jego życiu, mamy prawo użyć wszelkich środków umożliwiających wydostanie go z pojazdu.

Przy wysokich temperaturach warto stosować lekkie nakrycie głowy szczególnie u najmłodszych. Nie należy przesadzać z opalaniem i stosować kremy z filtrem, które uchronią naszą skórę przed poparzeniami. Nie zapominajmy o regularnym i częstym piciu wody – nie doprowadzajmy do odwodnienia i osłabienia naszego organizmu. Pamiętajmy również o zapewnieniu dostępu do wody zwierzętom.