Leksykon Opolanek (2): Izabela Bartlińska-Rutkowska – nauczycielka z pasji

Izabela Bartlińska-Rutkowska (1924–2013) – nauczycielka, dyrektorka Liceum Ogólnokształcącego nr III w Opolu. Urodziła się 9 października 1924 r. w Czerniowcach na Bukowinie (wówczas Rumunia, obecnie Ukraina).

W roku 1944 ukończyła gimnazjum w Czerniowcach, a rok później zdała eksternistycznie maturę w Katowicach, by zaraz rozpocząć studia na Wydziale Matematyczno-Przyrodniczym Uniwersytetu Jagiellońskiego z zakresu botaniki. Cztery lata po wojnie trafiła do Liceum Ogólnokształcącym w Prudniku. Stąd już było blisko do Opolu, w którym zamieszkała mając 39 „wiosen”. W latach 1964–1973 pracowała w Liceum Ogólnokształcącym Korespondencyjnym w Opolu, gdzie od 1968 r. pełniła funkcję wicedyrektora.

Pięć lat później została dyrektorką Liceum Ogólnokształcącego nr III im. Marii Skłodowskiej-Curie w Opolu; obecnie najlepszego w mieście i czołowego w całej Polsce. To za jej kadencji w szkole powstała klasa sportowa, o profilu lekkoatletycznym, współpracująca z sekcją lekkoatletyczną Odry Opole, pierwsza tego typu klasa w województwie. W tym czasie absolwentami tej klasy byli m.in.: Janusz Trzepizur (późniejszy srebrny medalista Mistrzostw Europy w 1982 r. w skoku wzwyż, olimpijczyk z Moskwy), Leszek Smajdor (mistrz Polski juniorów w skoku wzwyż). Uczennice i uczniowie tych klas odnosili także sukcesy w biegach średnio i długodystansowych.

Dzięki jej staraniom przy szkole wybudowano boisko z bieżnią lekkoatletyczną. W szkole powstała też harcówka, miejsce spotkań nie tylko harcerzy (organizowano w niej m.in. spotkania z „ciekawymi ludźmi Opola”), założono również szkolny radiowęzeł. W roku 1977 Izabela Rutkowska otrzymała Odznakę Za Zasługi dla Miasta Opola. Wychowała wielu laureatów na szczeblu krajowym olimpiad z zakresu chemii i biologii.

– Chemia to moja druga miłość – powtarzała.

Przez 15 lat (1980–1995) była sekretarzem Komitetu Okręgowego Olimpiady Biologicznej. W dowód uznania za tę działalność otrzymała Medal XV-lecia Olimpiady Biologicznej. Była również autorką opracowań metodycznych dotyczących nauczania chemii w szkołach średnich.

Na emeryturze jej pasją stały się astronomia i astrofizyka. Działała także aktywnie w Lidze Ochrony Przyrody oraz w opolskim Oddziale Związku Nauczycielstwa Polskiego (prezes Ogniska w Opolu oraz Sekcji Emerytów). Odznaczona Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski, Medalem Komisji Edukacji Narodowej, Złotą Odznaką Związku Nauczycielstwa Polskiego. Była matką znanej opolskiej lekarki Alicji Rutkowskiej-Płachcińskiej.

Zmarła 13 sierpnia 2013 r. w Opolu. Pochowana została na Cmentarzu Komunalnym w Opolu-Półwsi.

Anna Pobóg-Lenartowicz

Cykl powstaje na podstawie książki „Leksykon opolanek” pod redakcją Anny Pobóg-Lenartowicz, Aleksandry Starczewskiej-Wojnar i Katarzyny Mazur-Kuleszy

Najnowsze artykuły