Leksykon Opolanek (7): Bielewicz – dama polskiego teatru
Bielewicz Zofia (1928–2021) – aktorka. Urodziła się 19 kwietnia 1928 r. w Warszawie w rodzinie muzyków. W jej metryce urodzenia błędnie wpisano datę 19 maja. Była wielką damą teatru, najdłużej Kochanowskiego w Opolu. Jej aktorskie kreacje zachwycały i zostawały na długo w pamięci, kochali ją widzowie.
Ojciec był dyrygentem i kompozytorem, pisał więc dla córki piosenki. Matka – profesor Konserwatorium Muzycznego od dziecka przygotowywała Zofię do zawodu śpiewaczki lub aktorki. Tańca uczyła ją w Warszawie Maria Vieman. Ojciec osierocił Zofię w 1940 r. i wtedy obie z matką zaangażowały się w aktywność kulturalną w okupowanej Warszawie, również czyniły to podczas powstania warszawskiego.
Debiutowała w 1945 r. jako 17-latka w roli Klauna Naiwnego w Teatrze Lalki i Aktora „Groteska” w Krakowie. Do pierwszej teatralnej roli w spektaklu Cyrk Tarabumba przygotowywał ją reżyser Władysław Jarema, dyrektor Teatru Groteska oraz Halina Gallowa, która uczyła ją dykcji. Wkrótce wraz z matką przeprowadziła się do Zabrza. Kształciła się w gimnazjum dla dorosłych, a w 1950 r. rozpoczęła pracę w Państwowym Teatrze Ziemi Opolskiej z rekomendacji katowickiego reżysera Edwarda Żyteckiego.
Kilka sezonów artystycznych występowała przed publicznością olsztyńską i lubelską, aby w 1963 r. wrócić do Opola na zawsze. W roku 1974 związała swoje życie zawodowe z późniejszym Teatrem im. Jana Kochanowskiego w Opolu. Zagrała ponad 140 ról, z czego 132 dramatycznych. Znana była szerokiej publiczności m.in. z roli Malinowskiej w sitcomie Polsatu Świat według Kiepskich. Zofia Bielewicz podczas swojego benefisu z okazji 90. urodzin podsumowała, to co dla niej było najważniejsze słowami: „Całe moje życie to teatr”. Artystka zdobywała liczne nagrody i odznaczenia państwowe za działalność artystyczną i kulturalną. W roku 1975 otrzymała nagrodę Urzędu Wojewódzkiego, w 1981 r. nagrodę za rolę w Damach i huzarach podczas Opolskich Konfrontacji Teatralnych, a w 2001 r. Złotą Maskę. Za wieloletnią pracę na deskach teatru dostała srebrny medal „Zasłużony Kulturze Gloria Artis” (2010).
Zmarła 18 września 2021 r. w wieku 93 lat. Pochowana została na Cmentarzu Komunalnym w Opolu-Półwsi.
Oprac. na podstawie książki „Leksykon opolanek” pod redakcją Anny Pobóg-Lenartowicz, Aleksandry Starczewskiej-Wojnar i Katarzyny Mazur-Kuleszy
Fot. Archiwum Teatru im. Jana Kochanowskiego.